2023.05.23. 06:00
ChatGPT-alkalmazások: a jó, a rossz és az átverés
Nem minden ChatGPT, ami annak mondja magát. Nézzük meg, mit telepítünk a mobilra!
Forrás: Shutterstock
Hónapok óta olvasható figyelmeztetés, hogy kerüljük azoknak a programoknak a letöltését, amelyek ChatGPT-nek, vagy pláne, „hivatalos” ChatGPT-nek mondják magukat, mivel ez utóbbi mostanáig még csak nem is létezett. Jó hír: a ChatGPT-alkalmazás immár elérhető, és letölthető… csakis iPhone-ra. Érdemes még egy kicsit türelemmel várni, mert az Open AI szerint az androidos app is hamarosan megjelenik.
Az iPhone-ra csakis ezen a linken lehet a legális és valódi alkalmazást elérni. Ami egyébként tökéletesen ingyenes, kivéve ha nem akarunk a ChatGPT+ szolgáltatásért havi 20 dollárnyi összeget fizetni. Ezt a legtöbb felhasználó kihagyhatja.
Mit akarnak elérni a hamisítványokkal?
Az ismert ChatGPT-hamisítványok többsége nem vírusos és nem akar adatokat lopni. Ezek egyszerűen csak valamilyen érveléssel rá akarják venni a felhasználót, hogy fizessen nekik.
Például díjat számítanak fel olyasmiért, amelyeket más alkalmazások ingyen szolgáltatnak, vagy ingyenes próbaverziót ígérnek, majd rögtön felszámítanak egyéves előfizetést.
Nézze meg a telefonján ezeket az alkalmazásokat!
A Sophos kiberbiztonsági vállalat átfésülte az Apple App Store-t és a Google Play Store-t, hogy megtalálja az összes ál-AI-alkalmazást, ami azt ígéri, hogy ugyanúgy működik, mint a ChatGPT. Valójában a legtöbb nem tesz mást, mint hirdetéseket zúdít a mobilokra.
Kerüljük ezt a hatot s a hozzá hasonlókat (naponta terem egy újabb):
Chat GBT
GAl Assistant
Al Chat GBT – Open Chatbot App
Al Chat – Chatbot Al Assistant
Genie AI Chatbot
Al Chatbot – Open Chat Writer
A Sophos szerint például a Genie AI Chatbot fizetés nélkül működik, de csak napi négy keresést enged meg: azután heti 7 dollárt vagy évi 70 dollárt kell fizetnünk. Az app mögött álló cég a múlt hónapban körülbelül 700 000 dollárt szedett be a semmiért az iPhone-felhasználóktól. Ügyes?
Még egy fontos lépés
Ha van ilyen a telefonunkon, akkor meglehet, hogy valamilyen apró betűs szöveget jóváhagytunk, vagy más csel nyomán előfizetési díjat kell fizetnünk. Hajtsunk végre a mobilon egy gyors ellenőrzést (az alábbi kifejezések készülékenként különbözhetnek, de a leírt „útvonalon” megtaláljuk a megoldást):
iPhone: Nyissuk meg a Beállítások alkalmazást, majd koppintsunk a nevünkre, az Előfizetések elemre, utána a törölni kívánt alkalmazásra. Koppintsunk az Előfizetés lemondása elemre.
Android: Nyissuk meg a Google Play alkalmazást, és lépjünk az előfizetési oldalra. Válasszuk ki azt, amelyet törölni szeretnénk. Koppintsunk az Előfizetés törlése elemre, és kövessük a képernyőn megjelenő utasításokat.
Digitália
- Segítség! Houston, idefent az agyunk nem működik jól
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották