Digitália

2024.10.08. 09:06

A bolygóvédelmi műhold „szemeit” a Budapesti Műszaki Egyetemen kalibrálták

Elindították hétfőn az Európai Űrügynökség (ESA) bolygóvédelmi küldetésének keretében a Hera nevű műholdat a SpaceX űrkutatási magánvállalat Falcon 9 hordozórakétájával a floridai Cape Canaveralról.

MTI

A Hera nevű műholdtól azt várják, hogy értékes információkkal fog szolgálni a jövőbeli aszteroidaeltérítő küldetések és a tudomány számára: segíti az aszteroidák geofizikájának, valamint a Naprendszer kialakulásának és evolúciós folyamatainak megértését.

Forrás: MTI/AP

Fotó: John Raoux

Josef Aschbacher, az ESA főigazgatója „a bolygóvédelem irányába tett lépésnek” nevezte a missziót. Rolf Densing, az ESA darmstadti repülésirányítási központjának igazgatója hozzátette, hogy „először nyílt lehetőség az emberiség történetében arra, hogy meg tudjuk védeni a bolygót”.

Aschbacher mindemellett felhívta a figyelmet arra, hogy egyelőre nem ismert a csillagászok előtt olyan aszteroida, amely az elkövetkezendő három nemzedékben veszélyt jelentene a Földre.

A Hera műhold célja a Didymos nevű kettős aszteroida vizsgálata, beleértve a belső tulajdonságai első felmérését, valamint a NASA DART misszió kinetikus impaktor teszteredményének részletes mérése. A szonda „szemeit”, a hat optikai kamerát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói kalibrálták, ők végzik majd el a szondáról érkező képek kalibrációját is, hogy az elemzéseket végző tudósok pontos alapanyagból dolgozhassanak.

Az aszteroidák anyagáról, anyagsűrűségéről kevés az információ, márpedig ezek nélkül bizonytalan kimenetelű rakétával vagy robbantással letéríteni egy kisbolygót a pályájáról. Amikor például a NASA 2022-ben belevezette DART űrszondáját egy aszteroida 160 méter átmérőjű holdjába, az ütközés az előzetes számításoknál lényegesen nagyobb porfelhőt és pályamódosítást okozott – közölte a BME az MTI-vel.

A Herától azt várják, hogy értékes információkkal fog szolgálni a jövőbeli aszteroidaeltérítő küldetések és a tudomány számára: segíti az aszteroidák geofizikájának, valamint a Naprendszer kialakulásának és evolúciós folyamatainak megértését. Fő űrszondájában két miniműhold is helyet kapott, amelyek a kisbolygóhoz érve kilökődnek és pályára állnak, így összesen három műhold fog képeket készíteni, méréseket, megfigyeléseket végezni.

Hera előreláthatólag 2027-ben éri el a Didymos kisbolygót és annak Dimorphos holdját. Az űrszonda elhalad majd a Mars mellett, ahol úgynevezett hintamanővert hajt végre. Az ESA vezetői még nem határozták meg a misszió pontos kifutását, de terveik szerint az egyik miniműhold leszáll a Dimorphos felszínére. A Hera-küldetés fontos lépés lehet az aszteroidakutatásban.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!