2024.11.14. 06:00
Mi a teendő, ha a telefonját elveszti vagy ellopják?
Elvesztette a telefont? Ne essen pánikba, inkább kövesse az alább felsorolt lépéseket.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Roman Samborskyi
Hirtelen telefon nélkül maradni fura érzés, de ennél nagyobb baj, hogy ezen az eszközön tároljuk – vagy elérhetővé tesszük – az összes privát és személyes információnkat, a kollégákkal, barátokkal és családtagjainkkal folytatott beszélgetésektől kezdve az aktuális banki egyenlegünkig és a pénzátutalásokig szinte mindent.
Tehát ha a telefon elveszik vagy ellopják, az több mint kellemetlen. Az alábbi lépésekkel gondoskodhat biztonságáról.
Zárja le telefonját távolról
Függetlenül attól, hogy korszerű telefonunk iOS vagy Android rendszert futtat, távolról lezárhatja – feltéve hogy előzetesen elvégezte az előkészítő munkát, ha nem, legfőbb ideje most megtenni ezeket. iPhone-on lépjen a Beállítások rész – angol elnevezésekkel – Face/Touch ID & Passcode pontjára a lezárási képernyő védelméhez, valamint kapcsolja be a Stolen Device Protection funkciót – ami azt jelenti, hogy telefonja további funkcióihoz már hitelesítésre van szükség. Ezután a Beállítások menüben koppintson a nevére, majd a Find My elemre, hogy távolról is megtalálhassa telefonját.
Android telefonokon gyártótól függően eltérő elnevezéseket használnak, de a rendszer logikája nagyjából megegyezik. Nyissa meg a Beállításokat, majd koppintson a Biztonság és adatvédelem, majd az Eszköz feloldása (a lezárási képernyő védelméhez) és az Eszközkeresők (táveléréshez) elemre. Galaxy telefonok esetén nyissa meg a Beállításokat és válassza a Biztonság és adatvédelem, majd a Képernyő lezárása (a lezárási képernyő beállításai) és az Elveszett eszközvédelem (telefon távoli eléréséhez) lehetőséget. Ezeknek a funkcióknak a használata nagyon fontos lesz abban a rémes esetben, ha a telefonját tényleg elveszti.
Android esetén a telefonokhoz a Készülékkereső, Samsung telefonokhoz pedig a SmartThings Find nevű funkció tartozik. A lehetőségek hasonlóak: telefonját távolról lezárhatja, hogy más ne tudja használni, illetve távolról törölheti a készülék tartalmát, ha úgy gondolja, a megtaláló vagy tolvaj nem fogja visszaadni a mobilt. Megpróbálhatja telefonját a térképen is felkutatni, bár kockázatos szembeszállni a tolvajokkal, ezt inkább bízza a rendőrségre.
Állítsa vissza fiókja bejelentkezési adatait
Ha az összes fenti lépést elvégezte, minimális az esélye annak, hogy egy idegen hozzáférjen az üzeneteihez, e-mailjeihez, banki adataihoz és egyéb érzékeny információihoz – hacsak nem sikerült valahogy klónoznia az ön arcát vagy ujjlenyomatát. Mindenesetre jobb óvatosnak lenni.
Érdemes megfontolni a jelszó megváltoztatását egy másik készülékről vagy egy számítógépről a legfontosabb alkalmazások esetében. Ezzel a lépéssel ugyanis automatikusan kijelentkeztetheti magát az elveszett vagy ellopott telefonról is. Mivel nem ismeri az új jelszavakat, a tolvaj vagy megtaláló nem tud majd hozzáférni az adatokhoz.
Google- és Android-fiókok esetében nyissa meg a Biztonság oldalt és kattintson az Összes eszköz kezelése lehetőségre; macOS-en nyissa meg az Apple menüt, és válassza a Rendszerbeállítások lehetőséget, hogy megtekinthesse azon eszközök listáját, amelyekre bejelentkezett (és szükség esetén távolról is kijelentkezhet).
Minden olyan fiókban, ahol ez lehetséges, be kell kapcsolni a kétlépcsős hitelesítést, ha még nem tette meg.
Lépjen kapcsolatba a fontosabb ismerősökkel
Nem árt tudatni, hogy az Ön mobilja esetleg valaki más kezében van: ha felkészült tolvajok minden ismerősének tudnak telefonálni, az komoly biztonsági kockázatot jelent.
Barátokkal és családtagokkal érdemes beszélni, hogy a látszólag öntől érkező kommunikáció alkalmasint nem öntől származik. Hogy óvakodjanak az esetleges csalásoktól, például pénzt kérő üzenetektől vagy adathalász linkeket tartalmazó üzenetektől.
A szolgáltatótól kérje a telefonszám blokkolását, hogy a számláját ne tudják megterhelni.
Digitália
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották
- Black Friday: még egy esetleges csalódás sem veszi el a magyarok vásárlási kedvét