féltékenység

2019.11.10. 16:14

Két karral a hátizsákjában mentettek ki a folyóból egy ismert történészt

A Szentpétervári Állami Egyetem francia Becsületrenddel kitüntetett, a napóleoni időkre szakosodott hadtörténészét munkatársnőjének meggyilkolásával és feldarabolásával vádolták meg.

Szentpétervár, 2019. november 10. 2012. szeptember 16-án Szentpéterváron készített kép Oleg Szokolovról, a Szentpétervári Állami Egyetem francia Becsületrenddel kitüntetett, a napóleoni időkre szakosodott hadtörténészéről. Szokolovot munkatársnőjének meggyilkolásával és feldarabolásával vádolták meg a hatóságok, miután 2019. november 9-én erősen kihűlt állapotban emelték ki vízimentők a Mojka folyóból egy sikertelen öngyilkosságot követően. A tudós hátizsákjában két levágott női kezet és traumatikus pisztolyt, majd a lakásán a rendőrök egy lefejezett és megcsonkított női holttestet és egy véres fűrészt találtak. A halottat Anasztaszija Jescsenkóként, a tudós 24 éves élettársaként, a szentpétervári egyetem történeti intézetének végzett diákjaként azonosították. Szokolov az ügyben beismerő vallomást tett. MTI/AP/Dmitrij Loveckij

Forrás: MTI/AP

Fotó: Dmitrij Loveckij

Oleg Szokolov 63 éves docenst szombat reggel erősen kihűlt állapotban emelték ki vízimentők az orosz „északi főváros” Mojka folyójából. A tudós hátizsákjában két levágott női kezet és traumatikus pisztolyt, majd a lakásán a rendőrök egy lefejezett és megcsonkított női holttestet és egy véres fűrészt találtak.

A halottat Anasztaszija Jescsenkóként, a tudós 24 éves élettársaként, a szentpétervári egyetem történeti intézetének végzett diákjaként azonosították. Szokolov az ügyben beismerő vallomást tett. Elmondta, hogy csütörtökön szóváltás után megölte és feldarabolta a nőt, majd a maradványait megpróbálta a folyóban elsüllyeszteni.

Egybehangzó sajtóértesülések szerint az tervezte, hogy a szentpétervári Péter-Pál erődben Napóleonnak öltözve végez magával. A médiába kiszivárgott értesülések szerint a gyilkosság indítéka féltékenység lehetett.

A hatóságok elrendelték a történész elmeállapotának vizsgálatát. Szokolovot a kihűlés miatt kórházban ápolják.

A Moszkovszkij Komszomolec című bulvárlap szerint Szokolovot hasonlónak tűnő ügyben tavaly feljelentette egy volt tanítványa. A nő azt állította, hogy a történész, akinek szeretője volt, bántalmazta, amikor úgy döntött, hogy elhagyja. Az állítólagos sértett azt mondta, Szokolov azzal fenyegette, hogy az arcát összeégeti egy vasalóval, a holttestét pedig egy építkezésen fogja elásni. Az ügy végül nem jutott el a bíróságig.

A szentpétervári egyetem sajtóosztálya közölte, hogy a tanintézményt „sokkolták” a történtek. A francia Szociológiai, Gazdaság- és Politikatudományi Intézet (ISSEP) bejelentette, hogy kizárta Szokolovot tudományos tanácsából. A docens nevét a történtek után vasárnapra törölték az Oroszországi Hadtörténeti Társaság honlapjáról.

Szokolov művei az orosz mellett francia és lengyel nyelven is megjelentek. Franciaországban részt vett a Napóleon születésének 250. évfordulója alkalmából idén megrendezett megemlékezéseken.

A meggyilkolt Jescsenkóval Szokolovot a romantikus szálak mellett a francia történelem szeretete is összekötötte. A docens több művének társzerzője volt.

A történészt a Becsületrenddel 2003-ban Jacques Chirac francia elnök tüntette ki.

Borítókép: 2012. szeptember 16-án Szentpéterváron készített kép Oleg Szokolovról, a Szentpétervári Állami Egyetem francia Becsületrenddel kitüntetett, a napóleoni időkre szakosodott hadtörténészéről.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!