2024.01.27. 05:00
Alvás közben verekszik vagy kávét főz? Ez lehet a betegsége
Alvajárás közben a nők a férfiaknál kétszer gyakrabban végeznek sérülésveszélyes feladatokat.
Illusztráció: Shutterstock
Fotó: Photobac
Ezt derül ki a Semmelweis Egyetem új vizsgálatából, amelynek során a paraszomniák jellemzőit vizsgálták a kutatók - írja az MTI. A paraszomniák olyan alvászavarok, amelyeket alvás alatti szokatlan viselkedés jellemez. Ilyenkor előfordul, hogy a páciens magát vagy másokat is veszélybe sodor.
Ezeknek a jellemzőit vizsgálták a Semmelweis Egyetem kutatói a különböző generációknál, illetve férfiaknál és nőknél. A vizsgálat során több száz YouTube-videót elemeztek a kutatók, és arra jutottak, hogy a fiatalabb felnőttekre és a gyermekekre jellemzőbb az alvajárás. A kiskorúakkal és idősebbekkel szemben a felnőttek jóval gyakrabban végeztek összetett tevékenységet alvajárás közben: például elektromos vagy konyhai eszközöket használtak, ami akár sérüléshez is vezethet. Az ilyen komplex viselkedés a nőknél több mint kétszer annyiszor fordult elő, mint a férfiaknál - olvasható az egyetem közleményében.
Az úgynevezett NREM (non-rapid eye movement) paraszomniák az alvási ciklus mélyalvási szakaszában jelentkeznek, jellemző tünetei a felülés, az ágyból való kikelés és járkálás. Az érintett agyának egy része mélyen alszik, míg egy másik agyterület ugyanakkor ébren van
- magyarázta Vivian Correa, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének PhD-hallgatója, a Journal of Clinical Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány első szerzője.
A szakirodalom szerint a NREM paraszomniák a gyermekek 10-15 százalékát érintik. Felnőttkorra ez az arány 3-4 százalékra csökken, időskorban még ritkább.
A paraszomniák egy másik típusa (REM - rapid eye movement - magatartászavar) az alvás úgynevezett gyors szemmozgásos vagy álom-szakaszában jelentkezik. Ebben az esetben hiányzik a REM alvásra egyébként jellemző bénultság, így az érintettek "megvalósíthatják", amit álmodnak. Menekülhetnek vagy éppen támadhatnak az álom tartalmának megfelelően, ezzel pedig sérüléseket okozhatnak másoknak, vagy saját maguknak.
A vizsgálatban az idős férfiaknál 40-szer gyakoribb volt ez a magatartás, mint a fiatalabbaknál, és 70-szer gyakrabban hajtottak végre bonyolult kéz-, vagy karmozgásokat az ágyban.
"A legtöbb érintett csak egy-egy traumatikus alvási epizód után fordul orvoshoz. A kockázati tényezők azonosítása azonban segíthet megelőzni ezeket a nyomasztó élményeket. Az időseknél ritkább az alvajárás; ez a gyermekekétől eltérő háttér mechanizmusra utal. Érdekes az is, hogy a REM magatartászavar az idősebb férfiaknál gyakoribb, a középkorú nőknél pedig feltűnően magas a kockázatos tevékenységek aránya. Ezek magyarázata további kutatásokat igényel" - mondja Szűcs Anna, a Magatartástudományi Intézet neurológus-pszichiátere.
A kutatók szerint az alvászavarok kezelésében segíthetnek a gyógyszerek, de első lépés: azonos időben kelni és nyugovóra térni, illetve eleget aludni, mivel az alváshiány kiválthatja, és súlyosbíthatja a tüneteket. A stressz és szorongás elkerülésével az alvás minősége is javulhat - írták a közleményben.
Bulvár-celeb
- Legyen Ön is milliomos!: Tóth Gabi és G.w.M exe, Nagy Melanie is próbára teszi magát
- A magyar szépségkirálynő már első repülőútja után meghódíthatja a világot (videó)
- Megdöbbentő hangfelvétel: egy hónapos csecsemőt élesztettek újra szülei
- Kenéz Nóra bikinis képekkel köszönt el a Miss Universe 2024 versenytől
- Andrei Mangra ügyében már gyanúsítottja is van a rendőrségnek