ForintApp

2019.12.12. 17:23

Lezárul a bankjegyek megújítási programja

Az új fizetőeszközök biztonsági elemei könnyen azonosíthatók.

Lezárul az év végén a bankjegyek megújítási programja, a többletkibocsátás költsége 4-5 milliárd forint volt – mondta Pataki Tibor, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) készpénzlogisztikai igazgatóság igazgatója csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Hozzátette: a bankjegyek megújítását az elmúlt öt év során hajtották végre, a folyamat 2019-ben befejeződik. A régi bankjegyek bevonása majdnem teljesen végbement, a régi tízezressel még december végéig lehet fizetni, és ezzel ér véget a bankjegycsere.

Az új bankjegyek biztonsági elemei könnyen azonosíthatóak – hívta fel a figyelmet Pataki Tibor.

Az igazgató ismertetése szerint az öt év során 900 millió megújított bankjegyet gyártottak le, és 350 millió régi bankjegyet vontak be.

A régi bankjegyek mindössze 4 százaléka nem érkezett még vissza a jegybankba, amit az igazgató jó aránynak nevezett.

A hamisításokkal kapcsolatban kedvező fejleménynek nevezte, hogy az utóbbi években az egymillió bankjegyre jutó hamisítások száma 1 volt tavaly, míg korábban még 40-50 környékén állt ez a mutató.

Bódi-Schubert Anikó főosztályvezető tájékoztatott arról, hogy a GDP-hez viszonyítva 14,4 százalékos volt a készpénz aránya 2017-ben, ami rekord. A magyar gazdaság készpénzintenzív gazdaság – tette hozzá. A forgalomban lévő bankjegyek száma 2013 és 2019 között több mint 60 százalékkal nőtt.

Az MNB felmérésének megállapításait ismertetve elmondta: a lakosság egynegyede készpénzmentes fizető, a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők kevesebb készpénzt használnak. A vállalkozások körében nőtt a készpénzt is használó kkv-k aránya, megfigyelhető a készpénzes tranzakciók eltolódása a nagyobb összérték irányába. A vállalatok több mint 30 százaléka készpénzben fizeti a dolgozóit.

Pataki Tibor a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy az új bankjegyekhez okostelefonos applikációt készítettek. A ForintApp alkalmazás két funkcióval rendelkezik: egyrészt a forint bankjegyek előoldaláról készített fénykép segítségével lehetőséget biztosít azok valódiságának vizsgálatára, másrészt az egyes forint bankjegy címletek hátoldali képéhez kapcsolódó kiterjesztett valóság élményt nyújt.

A ForintApp nem hasonlítható össze más hasonló alkalmazásokkal, mert nem egyszerű képfelismerést, hanem a jegybank szakértőivel közösen fejlesztett egyedi algoritmust használ.

Jelezte, hogy a ForintApp természetesen nem helyettesíti a professzionális bankjegyellenőrző berendezéseket, így amennyiben egy forint bankjegy valódiságát érintően a felhasználóban bizonytalanság merül fel, úgy bármelyik postahivatalban és bankfiókban vagy az MNB lakossági pénztárában célszerű ellenőriztetnie.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában