2019.09.30. 10:56
Októberben tartják a reformáció hónapját
Október 31-én lesz az emléknapja, hogy Luther Márton (Martin Luther) 1517-ben ezen a napon szögezte ki téziseit a wittenbergi vártemplom kapujára.
Októberben tartják a reformáció hónapját a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) szervezésében.
A MEÖT tájékoztatása szerint a központi megnyitó ünnepség október 1-jén, kedd este Budapesten, a Deák téri evangélikus templomban lesz. Az istentiszteleten Steinbach József református püspök, a MEÖT elnöke hirdet igét, a liturgiában részt vesznek a tagegyházak főpásztorai.
A programsorozat kiemelt rendezvénye a Reformáció gálaest, amelyet október 20-án a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban tartanak. Az esten a tervek szerint Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter tart előadást „A reformáció népeként a hit, az értelem és a kultúra egységében” címmel. A gálaest keretében átadják a Protestáns Újságírók Szövetsége kitüntetését, a Ráth Mátyás-díjat.
Október 13-án, a pápai református ótemplomban rendezik meg az ökumenikus missziói napot, október 27-én pedig a budapesti, Wesselényi utcai baptista gyülekezetben tartanak reformációi istentiszteletet.
A programsorozatot lezáró hagyományos megemlékezést október 31-én Budapesten, a Reformációi Emlékparkban, a Bajza utca és a Városligeti fasor sarkán rendezik meg.
A programsorozat idei mottója: „egyetértés legyen közöttetek Jézus Krisztus akarata szerint”.
A reformáció emléknapját október 31-én arra emlékezve tartják, hogy Luther Márton (Martin Luther) német Ágoston-rendi szerzetes 1517-ben ezen a napon szögezte ki téziseit a wittenbergi vártemplom kapujára. A Luther vezette új irányzat lett az evangélikus, míg a Kálvin János (Jean Calvin) genfi reformátor vezette irányzat a református vallás alapja.
Az 1943-ban alakult MEÖT a genfi székhelyű Egyházak Világtanácsának magyarországi szervezete, és társult tagja az Európai Egyházak Konferenciájának is, amelyen keresztül részt vesz az Európai Unió és az Európa Tanács mellett működő egyházi képviselet munkájában.
A szervezetnek 11 tagegyháza van, több felekezet pedig – köztük a Magyar Katolikus Egyház – együttműködő státussal vesz részt a munkájában.