2023.02.19. 06:55
A kisemberek szívós küzdelme tartja életben a világunkat, mondja a recski kötődésű filmes, Gál Tamás
A recski kötődésű Gál Tamás olyan egyedi alkotást tett le a hazai filmes szakma asztalára, amit mostanában kevesen. A falu mestere című dokumentumfilmje a siker küszöbén áll. Ő volt a rendező, operatőr, vágó, producer, író. Anyagi támogatás nélkül, önköltségből valósította meg a filmjét. A fiatal alkotót –foglalkozása szerint filmkészítőnek vallja magát – az indíttatásról, az alkotás folyamatáról kérdeztük.
Gál Tamás már most sok mindent letett a magyar kultúra asztalára
Forrás: Barta Katalin/Heves Megyei Hírlap
Korábban már számos platformon megjelentek és sikert arattak a hazai kulturális életben, illetve a filmes szakmában egy tehetséges recski fiatalember, Gál Tamás érzékeny alkotásai. Legutóbb A falu mestere című dokumentumfilmje keltette fel a szakma érdeklődését.
A Bodonyban forgatott egész estés, 72 perces dokumentumfilmmel diplomázott az ELTE Filmtudomány MA szakon. Az alkotásának január 25-én volt a premierje. Már most sokan gratuláltak az alkotáshoz: egyéves előkészítő munka után négy hónapig forgatta, amit újabb egy év vágás követett. Tamás teljesen egyedül dolgozott az alkotáson.
Az előzményekre is kíváncsiak voltunk. Megtudtuk, a recski általános iskola után az egri Wigner Jenő műszaki, informatikai középiskolában érettségizett. Majd az Andrássy György közgazdasági szakközépiskolában tanult logisztikát és marketinget.
Első jelentősebb sikerét a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola által rendezett országos riportversenyen érte el a Kié lesz a recski ércbánya? című írásával, melyben olyan régi dolgozókat szólított meg, akik a bánya fénykoráról s a bezárását követő traumáról beszéltek. Egy évvel később, a Miskolci Egyetem Marketing Intézete által meghirdetett városmarketing-pályázatán szerzett második helyezést társaival, ahol a csapatban Egerről készített weboldalt.
Az Eszterházy Károly Főiskola Gyakorlóiskolája mozgóképi animációkészítő szakának hallgatójaként 2014-ben pályázott a Magyar Néprajzi Társaság etnográfiai gyűjtőpályázatára a Recskiek a XX. században című anyagával, melyben a helyi néprajzi, kézműves hagyományokat állította fókuszba. Ez az anyag a Néprajzi Múzeum Etnológiai Archívumába is bekerült.
Az egri egyetem Mozgóképkultúra és médiaismeret szakán szerzett alapdiplomát. Ez idő alatt Tamás két szemeszterben tanult a Szentpétervári Állami Film- és Televíziótudományi Egyetemen, egri tanárai inspirálására.
Egerbe hazakerülve a Média Eger Kft. berkein belül dolgozott szerkesztő-riporterként, majd néhány hónapig a szentpétervári televíziónál operatőrként, vágóként. Tavaly végzett az ELTE Filmtudomány mesterszakon, Budapesten, rendezésből. A Budapest Film Academy számos kurzusát már elvégezte, diákfilmekben is segédkezett. Jelenleg a Média Eger Kft. munkatársa.
A filmes szakmában első átütő sikerét a Szeretünk itt élni című, Kárpátalján, Rafajnaújfalun forgatott dokumentumfilmje hozta. A parányi, magyarok lakta település 2014 óta Recsk testvérközsége, így került a helyszínnel Tamás kapcsolatba.
Akkor szembesült először a közösség általános megélhetési gondjaival, az elhanyagolt infrastruktúrával és az elszigetelődéssel. Ugyanakkor meglepte az emberek összetartó ereje, vendégszeretete és kötődése. Két szaktársával együtt forgatott alapszakos filmje a XIX. Lakiteleki Filmszemlén különdíjas, III. Wekerlei Cégér Fesztiválon pedig fődíjas lett 2019-ben. Azóta többször is bemutatták már.
A falu mestere című filmet háromszor vetítették idén januárban a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfesztiválon (BIDF), a Mammutban, a Magyar Filmek szekcióban. Január 25-én tartották az alkotás premierjét.
A falu mestere egy londoni online fesztiválon szerepelt, s ott pedig eljutott a döntőig. Az alkotás egyik érdekessége, hogy a mai trendektől eltérően, teljesen más aspektusból, mégpedig valóban vidéki szemszögből mutatja be, s igen érzékenyen egy falusi Don Quijote közösségépítő portréját.
Egyéb érdekesség, hogy a másik öt beválogatott film koprodukcióban, stábbal készült, míg Tamás teljesen egyedül dolgozott az alkotáson másfél éven keresztül, mégpedig anyagi támogatás nélkül, szerény eszközparkkal.
Témáját tekintve egy olyan közösségépítő magányos hősről szól a film, aki a kis észak-hevesi zsákfaluban tesz kísérletet egy elfeledett, hagyományos, magyar emberi értékközösség felállítására. Azok a szociográfiai jelenségek, melyek a filmből érezhetők, az egész vidéket meghatározzák. A főszereplő küzdelme és állhatatossága sokak számára talán egy figyelmeztető jel, katalizátor lehet.
Főszereplője Farkas István, a Bodonyi Muzsikusok Estjének főszervezője, aki a mai napig hisz a közösség alkotó- és megtartóerejében. Tervei közt szerepel a falu mestere fesztiváloztatása, bemutatása szélesebb közönségnek. Jelenlegi filmes ötletek, témák megvalósításához támogatók keresése, személyi, intézményi infrastruktúra lehetősége.
– Alapvetően a munkám az én hobbim – vallja végül Gál Tamás.
Névjegy:
Tanulmányok:
2019–2022: Filmtudomány MA, ELTE, Bp.
2018–2020: Forgatókönyvírás, rendezés, operatőri gyakorlatok, Budapest Film Academy, Bp.
2016–2017: Fotózási és film-tanulmányok, State University of Film and Television, Russia
2014–2019: Mozgóképkultúra és médiaismeret BA, Eszterházy Károly Egyetem, Eger
2015: Helyismereti dokumentumfilm-készítő, Eszterházy Károly Főiskola, Eger
2012–2014: Mozgóképi animációkészítő, EKF Gyakorlóiskola, Eger
2011–2012: Marketing- és reklámügyintéző, Andrássy György közg. szakközépiskola, Eger
2009–2011: Logisztikai ügyintéző, Andrássy György közg. szakközépiskola, Eger
Szakmai sikerek:
2022–2023: A falu mestere c. diploma- és dokumentumfilm bemutatói, premiereje, BIDF, Lift-Off Global Network
2020/21: Volda University, Documentary Photography MA szak, Norvégia – 2 szemeszterre is felvételt nyert és ösztöndíjas (a Covid-lezárások miatt meghiúsult)
2020: Cimborák c. dokumentumfilm, NFI Fast Forward program, filmes tábor, fesztivál: Faludi filmszemle
Hobbi: olvasás, sport, állatok, no és a munkája