2023.12.17. 11:25
Egy remek vígjáték Egerben: Janika mindent felülír a színpadon
Éppen karácsonyra időzítették ezt a békebeli történetet: december 8-án mutatták be Békeffi István és Stella Adorján örökbecsű vígjátékát, a Janikát az egri Gárdonyi Géza Színházban Frigyesi András rendezésében.
Janika premier Egerben: Baranyi Péter, Misurák Tünde, Nagy András
Forrás: Gál Gábor/Heves Megyei Hírlap
Frigyesi András minden évadban megbízható, nyugodt kézzel színre állít egy-egy aktuális témájú darabot. Tavaly Madáchról vallott, most pedig ebben a vígjátékban arról, hogy a gyermek, mégiscsak életünk értelme, s ha már megszületett, ez a tény mindent felülír, az iránta való gondoskodás első az életben.
Misurák Tünde tavaly az egri közönség által megszavazottan az évad színésznője lett, s most ez az alakítása igazolta is ezt a tényt. Magával ragadó őszintesége, egyszerűsége révén képes velünk elhitetni, hogy ő egy kamasz fiú, és egy ünnepelt primadonna. Jól énekel, remekül mozog, és képes mindvégig kézben tartani ezt a képtelen történetet. Mint tudjuk, Békeffi István neves színpadi szerző a múlt század harmincas-negyvenes éveiben feleségének Turay Idának írta ezt a pazar szerepet, amit ő el is játszott, s őt még sokan követték e sorban, film is készült belőle, amit a régi idők mozijában sokan láthattunk.
S hogy miért aktuális? A családbarát kormányzati narráció mindent megtesz a vágyott gyermekekért. Ennek ellenére az európai közszellem környezetvédelmi okokat állít a gyermekvállalással szemben, amelyet sokan, a fiatalok magukévá is tesznek. Az egri színház felvállalja, hogy beáll a gyermek mellett érvelők sorába. Pedig hát itt nincs is gyermek, csak – a darab végkicsengése ez - remélhetően lesz!
A Janika c. darab főprőbája az egri színházban
Fotók: Gál Gábor/Heves Megyei HírlapNa, azért nem ilyen komoly az előadás. Nagyon is könnyed, és végtelenül szórakoztató. A szerepek jól egymásra találtak az egri teátrum tehetséges tagjaival. Balla János színpadi szerzőt Nagy András játssza. Ő az, aki 15 év után hazatér Amerikából, hogy elváljon, hűtlenül elhagyott feleségéhez. A karácsonyfa alatt egy villanyvasúttal játszadozó kiskamaszt lát, akiről készséggel elhiszi, hogy az ő eltitkolt fia, s mindjárt rádöbben, hogy ez a tény átírja az ő további életét. Nagy Andrásnak jól áll ez a szerep (is), nagyvonalú könnyedséggel lavírozik benne, és jól mutat a szép öltönyökben (a jelmeztervező Kovács Timea ).
Az elhagyott feleség Polgár Gizi színésznő (Misurák Tünde) éppen nadrágszerephez öltözött át, így látja meg férje, akit ő mindenek ellenére olthatatlanul szeret.
Innentől kezdve a helyzetkomikum veszi át az irányítást: Janika nem lehet ott, ahol az édesanyja, s a színésznő nem lehet ott, ahol a kisfiú.
Mindez a darab elején megismert szülőket Mariskát (Nagy Adrienn) és Elemért (Várhelyi Dénes) is megzavarja, s miután felismerik, hogy vejük félreértésben, van próbálnak partnerei lenni lányuknak a tréfában. Mindketten szellemesen és jó tempóban reagálnak a vicces helyzetekre, miként a színigazgatót játszó Baranyi Péter is. A cselekmény elhagyhatatlan mozgatója Malvin a nélkülözhetetlen öltöztetőnő: Dér Gabi remeklése.
A néző a beavatottak mindentudásával várja, hogy mikor derül ki végre Janika kiléte, avagy nemléte, s hogy mikor jön rá az író, hogy végül is, hol a helye, s mi lesz a megoldás?
A továbbiakban is parádés epizódalakításokra van lehetősége a játszóknak: a Fenek Jenő színpadi szerzőt megformáló Csathó Norbertnek, Miss Betty Tordait, az amerikai menyasszonyt alakító Babócsai Rékának. Korda Gábor újságírót megformázó Kardos Kristófnak, s a Boy szerepében Szőke Olivérnek. Az egész nagyon kellemes békebeli! Engler Imre szép lakásbelsőket teremtett díszletnek, amelyben ott áll a karácsonyfa. A zenéért Nagy Zoltán, a mozgásért Emődi Attila volt a felelős.
Egészében véve kellemes, kacagással teli, vidító estét kínáltak a való élet zaklatottságát elviselni kénytelen nézőknek.