2024.03.19. 11:26
Elhunyt az egri kézilabdázás legendás edzője
Méltósággal viselt, hosszan tartó súlyos betegség után, életének 86. évében elhunyt az egri kézilabdázás egyik ikonikus edzője, Bereczky György.
Bereczky György (álló sorban balról a negyedik) az Egri KC NB I/B-s csapatánál zárta edzői pályafutását
Forrás: MW
Bereczky György az NB I.-es Bervai Vasas, az Egri SE és a Borsodi Bányász női, valamint az Ózd, a Békéscsaba és az NB I/B-s Egri KC férfi gárdájának korábbi trénere Bodó Attilával és Oszlánszki Ferenccel párban tíz éven keresztül élvonalbeli játékvezetőként is tevékenykedett.
A Heves Megyei Kézilabda Szövetség 2010-ben életműdíjjal jutalmazta. A korábbi gyöngyösi testnevelőről, edzőről elnevezett Fekete János-díjat azért kapta, mer több évtizeden keresztül eredményesen szolgálta a megyei kézilabda-sportot.
A szakemberre a Heves Megyei Hírlapban 2005. augusztus 31-én megjelent cikkel emlékezünk. A Kézilabdából csak jeles című írást Fesztbaum Béla jegyezte.
Általános iskolásként a legendás Jávori József volt a testnevelő tanára, aki Bereczky Györgyből is labdarúgót szeretett volna nevelni. Járt is ő az Egri Fáklya ifiedzéseire, de amikor meglátta a kézilabdázókat a Hadnagy úti lakótelep helyén lévő salakos Vasas-pályán, attól kezdve elfelejtette a futballt. A Dobó gimnázium megyei I. osztályú csapatában játszott az irányító és a jobb átlövő poszton, majd következett a katonaság Hódmezővásárhelyen, na és persze az NB II. a Hunyadi SE színeiben.
Tagja volt a magyar hadsereg válogatott keretének, hívták a Bp. Vörös Meteor NB I-es gárdájához is, de nem reszkírozott.
Leszerelve az Egri Helyipar együttesében folytatta, azonban hamarosan előtérbe került a játékvezetés, és hamarosan az NB I-ben bíráskodott. Igen ám, viszont közben munkahelyén, a Finomszerelvénygyárban életre kelt a női kézilabda, és ott kezdett edzősködni.
Az Egri (Bervai) Vasasból NB I.-es csapatot nevelt volt időszak, amikor hat játékost adott a magyar ifjúsági válogatottnak. Tanítványai közül legtöbbre a sokszoros felnőtt válogatott Budai Piroska vitte. A nemzetközi játékvezetői kinevezés és az edzőség között kellett választani, Bereczky György az utóbbi mellett döntött. Tíz éven át volt főfoglalkozású az edzői pályán, Ózdon dolgozott NB I/B-s nőkkel és NB I-es férfiakkal.
Legtöbbre Békéscsabán vitte, ahol gárdájával az 5. helyen végzett az élvonalban, nemzetközi tornát nyert, vidékbajnok lehetett. Útja a Borsodi Bányász lányaihoz vezette az NB I.-ben, majd ismét elfogadta az ózdi hívást szintén az élvonalba, de újból férfiakkal.
Már leépülőben volt az egri női kézilabda, amikor visszakerült 1990-ben Egerbe, civil foglalkozását a Bervában, pontosabban a Mecman cégnél folytatta nyugdíjazásáig.
Utolsó „beugrásként” 1995-ben felkérték, hogy tartsa benn az NB I/B-ben az Egri KC férfi csapatát, amit sikerrel teljesített. Aztán végleg visszavonult.
Nyáron kint járt Franciaországban, ahol a fia egy másodosztályú csapat játékos-edzője, és ott egy bemutató edzést tarthatott. Igyekszik nem elszigetelten élni (ami nem könnyű), az Egri Öregfiúk gárdájával megbonthatatlan a baráti kapcsolat. Sőt, a minap Szlovákiából voltak vendégei Bereczky Györgynek, aki ha látása nem gyengülne és lenne késztetése, vastag könyvet írhatna kézilabdás emlékeiről.
Bereczky György temetése az egri Hatvani temetőben március 22-én 14.30-kor lesz. Előtte 14 órakor engesztelő szentmisét tartanak.