2009.04.06. 06:56
Nyilvános régészeti adatok: pontos menetrend a sírrablóknak?
Április 1-jétől a hazai régészeti lelőhelyek részletes adataihoz elvileg az interneten is bárki hozzáférhet. A szakma szerint ez aggályos. Mintha csak a páncélszekrénye kódját tenné közszemlére valaki.
– Nem lehet kizárni, hogy ennek alkalmazásával épp a nem a legtisztább szándékokkal kutakodók, a kincskeresők munkáját könnyítjük meg. A hazai lelőhelyek hollétéről egyébként aki akart, eddig is tudomást szerezhetett a kiadványokból, intézményektől. Ám ezután az új program segítségével ez mindössze gombnyomásnyi erőfeszítést követel majd – fogalmazott a szakember. Aki azt is hozzátette, minden aggályuk ellenére természetesen a kormányrendeletnek megfelelően megküldték a megye régészeti nyilvántartási adatait az országos adatbázist kezelő Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnak.
A kulturális örökség elemeinek nyilvános adatbázisáról szóló tavalyi kormányrendelet szerint ugyanis a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) honlapján az április 1-jétől korlátozás nélkül hozzáférhetővé teszi a lelőhelyek, a régészeti védőövezetek, a műemléki területek és a műemlékek, valamint az azonosításukhoz szükséges adatok közötti keresés lehetőségét biztosító adatbázisát. Cél az is, hogy az egyes közigazgatási ügyekben eljáró hatóságokat tájékoztassák arról, hogy az adott esetben helye van-e a KÖH, mint szakhatóság megkeresésének.
A fémkeresős kincsvadászokra szerencsére azonban még várni kell, a régészeti lelőhelyek részletes adataihoz az interneten április elsejétől csak elvileg lehet még hozzájutni. A KÖH honlapján már korábban is elérhető adatbázis még nem teljesíti az előírt feltételeket. A KÖH adatai tehát jelen formájukban a széles körű, közvetlen felhasználást nem teszik lehetővé, mert az adatbázis jelenleg még nem teljes körű.
A témával a Heves Megyei Hírlap mai számában foglalkozik.