2010.08.10. 10:15
Újra egy Bornemissza ragadott fegyvert az egri várban
Bár magyarul nem beszél, de büszke a származására a szlovákiai Bornemissza Kálmán, a híres várvédő, Gergely kései leszármazottja.
Fotó:
Egyszerű nyári vakációnak indult a szlovákiai Bornemissza család egri nyaralása. Aztán hamar kiderült, hogy Bornemissza Kálmán leszármazottja Bornemissza Gergelynek. A Canada vendégház – ahol megszálltak – és a város vezetése azonnal kötelességének tekintette, hogy köszöntse a legendás várvédő utódját.
[caption id="" align="aligncenter" width="344"] A kései utód, Kálmán Bornemissza Gergely hajdani fegyvereivel a kézben. Fotó: Lénárt Márton
[/caption]
– Mennyire téma az Önök családjában a származás?
– Természetesen büszkék vagyunk a nevünkre, és minden nemzedék igyekszik átadni ezt a történelmi örökséget a következőnek – mondja az angolul és szlovákul beszélő családfő. – Édesapám 40 éve járt Egerben, én a családommal most jutottam el először. Éppen ideje volt, mert a gyermekeim abba a korba kerültek, amikor illő nekik is megismerkedni Egerrel és a Bornemisszák szerepével. Nagymamámtól sokat hallottam a famíliánk történetét, édesapám unokatestvére kutatásokat is végzett, amit publikált. Ám 1948 után a Bornemisszák szétszóródtak a világban, élnek Kanadában és Svájcban is.
– Mit jelent ma ez a történelmi név az Önök számára?
– Büszkeséggel tölt el minket, hogy Bornemissza Gergely leszármazottjai vagyunk. Szlovákiában az Egri csillagok című regényt az 1960-as években adták ki utoljára, de mi megszereztük, hogy ezzel is többet tudjunk. S persze ismerem a híres Egri Bikavért is, ami a kedvenc borom.
Bornemissza Gergely, a híres-neves ős
Kevesen tudják, hogy a hős egri katona 1555-ben konstantinápolyi fogságban fejezte be életét. Ahmed pasa 1555. szeptember 22. előtt rendelte el felakasztását Saffaryth Gáspárral együtt. Legyilkolásuk óriási felháborodást keltett, hiszen katonaemberek lévén a kard e korban tisztességesebb kivégzési eszköznek számított volna.
– Hogyan éli meg személy szerint, hogy a várvédő utódja?
– Eger vára a hősiességéről lett híres. Minden országban minden katonaember számára a hősiesség, a bátorság hatalmas erény.
– A magánlátogatásból hogyan lett hivatalos fogadás?
– Néhány hónapja Izraelben jártam. A hivatásom a repüléstechnikával, illetve annak biztonságával függ össze. Ezen az izraeli kiküldetésen voltak magyarok is, ők mondták, hogy tudom-e, mit jelent itt a nevem. Persze tudtam. Nagy Sándor ajánlotta fel, hogy segít megszervezni az egri látogatást. Itt nagyon kedvesen fogadtak minket, a szállásadóink arról is gondoskodtak, hogy eljussunk azokra az emlékhelyekre, amelyek számunkra sokat jelentenek, illetve megismerkedjünk a város polgármesterével.
– Feleségével és két gyermekével érkezett. Tudta a neje, hogy kihez megy hozzá?
– Nem, ő nem hallott a Bornemisszák történelméről. Egy repülős klubban ismerkedtünk meg, repült ő is, méghozzá nem motoros géppel. Remélem, azért jött hozzám, mert jó pilóta vagyok, nem azért, mert egy történelmi család nevét viselem.
A katona, az minden országban katona
Bornemissza Kálmán azt vallja, hogy a katonai erények minden országban és minden korban ugyanazok maradnak. A hősiesség, a helytállás, a bátorság. A sors különös játéka, hogy amíg Gergely várat védett földi eszközökkel, addig Kálmán már a repülés biztonságtechnikai oldalával foglalkozik. A katonavér úgy látszik, nem válik vízzé...
– Mik lesznek a következő napi programjaik?
– A lehető legtöbbet szeretnénk látni és megmutatni gyerekeinknek. Látogatást tervezünk a Bornemissza Gergely Szakképzési Intézetbe is. A városnézésben pedig a vendéglátóink segítenek.