2018.06.15. 07:17
Itt a szünidő: ma van a tanév utolsó napja
A két és fél hónapos nyári vakáció ideje alatt a diákok idén is számtalan tábor közül választhatnak, ha tartalmasan szeretnék eltölteni a szünidőt.
Debrecen, 2017. június 15. Diákok magasba dobják a táskájukat az utolsó tanítási napon a debreceni Hunyadi János Általános Iskolában 2017. június 15-én. A 2016/17-es tanév befejeztével kezdetét veszi a két és fél hónapos nyári szünet, a vakáció több mint 1,2 millió általános iskolás és középiskolás számára. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
A mostani tanév mintegy 751 ezer általános iskolás, 78 ezer szakközépiskolás, 5800 szakiskolás, 182 ezer gimnazista és 168 ezer szakgimnazista számára zárul, közülük az érettségizők egy részének még hátra vannak a szóbeli vizsgák.
A többiek közül sokan táborozni indulnak, ők számtalan program közül választhatnak idén is.
A legnépszerűbb táborok
Több mint 200 ezer gyerek fog legalább egy hetet táborban tölteni a nyáron. A Táborfigyelő.hu vezetője, Tóth Béla szerint
az idén az informatikai és programozó táborok a legnépszerűbbek. A második legnépszerűbb tábortípus a idegen nyelvi, valamint a katonai tábor.
A portálon egyébként az idén már több mint 1200 táborturnusból lehet választani.
Az idén több tízezer gyermeket várnak a szünidei Erzsébet-táborok is, amelyek június 17-én kezdődnek és 11 héten át tartanak. A balatoni táborokban csaknem 30 ezer gyerek nyaralhat egyhetes turnusokban.
Életbe lép a nyári menetrend
Június 18-tól az iskolaszünetben érvényes menetrend lép életbe a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) járathálózatán. Egyes járatok a megszokottnál némileg ritkábban közlekednek a kisebb igény miatt.
Nem kell fizetniük az utazásért szombattól július 15-ig a budapesti Gyermekvasúton azoknak az általános és középiskolás tanulóknak, akik a jegyváltáskor bemutatják eredeti kitűnő bizonyítványukat
- közölte a MÁV Magyar Államvasutak Zrt, erről itt írtunk korábban.
Maguknak is megkereshetik a zsebpénzre vagy a fesztiválra valót
Nyáron sok diák vállal munkát, és a Pénzügyminisztérium 2018-ban is meghirdeti a nyári diákmunka programot 3 milliárd forintból, amelynek keretében a 16-25 év közötti diákok kaphatnak munkalehetőséget – nyilatkozta az MTI-nek korábban a pénzügyminiszter. Varga Mihály szerint a programban új elem, hogy az önkormányzatok és az önkormányzati fenntartású intézmények mellett ezentúl a mezőgazdaság és vendéglátás területén működő vállalkozásoknál is támogatható a diákok legfeljebb napi 8 órás foglalkoztatása. Arra számítanak, hogy az idén rendelkezésre álló összegből ismét mintegy 25-30 ezer diák számára biztosíthatnak munkát a nyári időszakban – mondta.
A program a béreket támogatja, az önkormányzatok esetében százszázalékos a támogatás, amely legfeljebb két hónapra adható, június 18. és augusztus 31. között, maximum napi hat órás időtartamra. Összege a minimálbér, illetve a garantált bérminimum időarányos részének felel meg, így a szakképzettek esetében 135 375 forint, a szakképzettséggel nem rendelkezőknél 103 500 forint lehet személyenként és havonta.
Magyarországon évente 200 ezer fiatal, köztük 100 ezer felsőoktatásban résztvevő hallgató vállal munkát diákként.
A vakáció végével a tanítási év hosszában, szerkezetében az előző évek gyakorlatához képest nem lesz majd változás.
A tanév 2018. szeptember 3-án, hétfőn kezdődik, az utolsó tanítási nap 2019. június 14-én, pénteken lesz, a tényleges tanítási napok száma 181 nap. Az érettségi, az országos kompetenciamérés, a célnyelvi mérés időpontja nem változott; az idegen nyelvi mérés az intézmények kérésére két héttel korábban lesz.
Borítókép: Repül a táska, jöhet a pihenés!
MTI Fotó/ Czeglédi Zsolt