2024.10.09. 14:25
Nagy sikertörténet a bölcsődei fejlesztések kérdése
A kormány számára kiemelten fontosak a magyar családok, a munka és a család közötti egyensúlyt vizsgálva az egyik nagy sikertörténet a bölcsődei fejlesztések kérdése – mondta a családokért felelős államtitkár szerdán a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Cibakházán.
2010-ben mindössze 32 500 bölcsődei férőhely volt az országban, ez a szám mára több mint 67 ezerre nőtt
Forrás: Shutterstock
Fotó: veryulissa
Koncz Zsófia a Piros Katica Bölcsődénél tartott doorstep sajtótájékoztatón kiemelte:
2010-ben mindössze 32 500 bölcsődei férőhely volt az országban, ez a szám mára több mint 67 ezerre nőtt,
és folyamatosan jönnek létre az országban férőhelyek.
Ma már hozzávetőleg 1200 településen van bölcsőde, és minden járásban van ilyen intézmény – jelezte az államtitkár, aki úgy értékelt: ez hihetetlen siker, hiszen óriási az igény a bölcsődékre, amelyek nagy segítséget jelentenek a családok számára.
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében 2010-ben huszonöt településen 1113 bölcsődei férőhely működött, 2024-re már 53 településen 2247 – közölte, megjegyezve: megduplázták a férőhelyek számát és a települések számát is, ahol bölcsődei ellátást tudnak biztosítani.
Országosan és vármegyei szinten is zajlanak fejlesztések
Szólt arról, hogy folyamatos a bölcsődefejlesztés nemcsak az országban, hanem a vármegyében is: jelenleg is zajlanak bölcsődei férőhelyek bővítésével, illetve bölcsődék fejlesztésével kapcsolatos beruházások.
Az államtitkár elmondta: Cibakházán a Piros Katica Bölcsőde a kormány több mint 300 millió forintos támogatásával 12 férőhellyel bővült. A 42 férőhelyes, korszerű és a gyermekek számára is nagyon sok lehetőséget biztosító intézmény kihasználtsága teljes körű – jegyezte meg.
A bővítésnek köszönhetően a Cibakházán élő 3 év alatti gyermekek csaknem 40 százaléka számára biztosított a napközbeni ellátás, ami az országos átlag feletti – közölte.
Csok plusz és a falusi csok támogatási összege is növekedett
Koncz Zsófia beszámolt a magyar családokat támogató kormányzati intézkedésekről.
Idén január elsejétől bevezették a csok pluszt, amely az eddiginél nagyobb támogatást nyújt azoknak a házaspároknak, akik szeretnének új otthonhoz jutni vagy a meglévőt bővíteni. A falusi csok összegét jelentősen, 50 százalékkal emelték, a babaváró támogatást pedig tizenegymillió forintra növelték.
Meghosszabbították a korábban felvett babaváró kölcsönökre megszabott gyermekvállalási határidőt, 2026. július 1-jéig. Emellett a bölcsődei térítési díjra igényelhető támogatás ismét elérhető szeptembertől: gyermekenként legfeljebb ötvenezer forintot tudnak támogatásként kapni a családok havonta, speciális esetekben akár hatvanötezer forintot is – mondta.
Megemlítette azt is, hogy október 1-jétől könnyítést vezettek be a speciális adózók számára: a katások, átalányadózók és a mezőgazdasági őstermelők könnyebben jutnak hozzá a csok pluszhoz, a falusi csokhoz és a babaváró támogatáshoz.
Herczeg Zsolt, a térség fideszes országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy Cibakháza folyamatosan fejlődik, az új képviselő-testület kedden tartotta alakuló ülését.
Hozzátette: 2010 óta a 2,5 milliárd forintot is meghaladja az a fejlesztési forrás, amely a településre érkezett; az elmúlt 14 évben megújult a települési infrastruktúra, a nevelési-oktatási intézményekben is fejlesztések valósultak meg.