2024.10.29. 19:02
Magyarország szakképzési nagyhatalom
Szakképzési nagyhatalom Magyarország, amely a WorldSkills versenyen Lyonban a világranglista 10. helyén végzett, míg tavaly az EB-n ezüstérmes lett – mondta a kulturális és innovációs miniszter a szakmák világbajnokságán részt vett fiatalok és felkészítő tanáraiknak szóló oklevelek átadásán kedden Budapesten.
A szakmák világbajnokságán részt vett fiatalok és felkészítő tanáraik oklevélátadó ünnepsége
Forrás: MTI
Fotó: Hegedüs Róbert
Hankó Balázs emlékeztetett, hogy 70 országból 1400 versenyző vett részt a szakmák világbajnokságán, ahol a magyarok 1+1 aranyérmet, 2 bronzérmet és 12 kiválósági érmet szereztek.
Arra is kitért, hogy a mostani világ digitalizációjához kapcsolódó szakmák, vagyis a webfejlesztés, a szoftverfejlesztés, az informatikai rendszerüzemeltetés mellett a mindennapokban szükséges alapszakmákban, mint például az asztalos is kiválóak vagyunk.
Hankó Balázs és Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára közösen adta át okleveleket.
Emléklapot vehetett át a webfejlesztők versenyében aranyérmet nyert Mrakovics Olivér, aki a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum, Ganz Ábrahám Technikum tanulója és az informatikai rendszerüzemeltetésben bronzérmet nyert Koncsik Zsolt, aki a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Pataky István Híradásipari és Informatikai Technikum tanulója, valamint Stefán Kornél, a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Neumann János Informatikai Technikum tanulója, aki szoftverfejlesztésben lett bronzérmes, de mellette egy részverseny leggyorsabbjaként aranyérmet is kapott. Ezen felül a versenyzőket felkészítő szakértők és a 12 kiválósági érmet szerzett fiatal is emléklapot kapott.
A díjátadó végén Hankó Balázs a színpadra szólította a hamarosan nyugdíjba vonuló Pölöskei Gábornét, a tárca szakképzésért felelős helyettes államtitkárát, és megköszönte neki a szakképzés megújításában játszott fontos szerepét.
Nyugdíjba vonul Pölöskei Gáborné helyettes államtitkárPölöskei Gáborné a pályafutása során rendíthetetlen elkötelezettséggel és szakértelemmel dolgozott az oktatás fejlesztésén, hozzájárulva számos rendszerszintű változás kialakításához és megvalósításához. Hivatását biológia–földrajz szakos középiskolai tanárként kezdte, majd az OKÉV Közép-magyarországi Regionális Igazgatóságának vezetője lett. Ezt követően az Oktatási Hivatal általános elnökhelyetteseként, majd a Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal Oktatási, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Főosztályának főosztályvezetőjeként szolgálta a magyar oktatást – idézte fel mai közleményében a KIM a nyugdíjba vonuló helyettes államtitkárának pályafutását. 2014-től az Emberi Erőforrások Minisztériuma helyettes államtitkáraként dolgozott, majd 2016-tól a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnöki tisztségét látta el. 2017-től mostanáig szakképzésért felelős helyettes államtitkárként folytatta munkáját. Nevéhez kötődik a magyar szakképzés 2020-as rendszerszintű megújítása, melynek mára kézzelfogható sikerei nemzetközi szinten is példaértékűek. A korszerűsített képzési struktúra nemcsak a munkaerőpiac igényeire képes gyorsan reagálni, hanem versenyképes tudással is ellátja a fiatalokat. A nemzetközi megméretéseken elért sikerek hatására több európai ország is mintaként tekint a magyar szakképzési modellre. Innovatív szemlélete olyan alapokat teremtett, amelyek a jövő nemzedékének is biztosítják a versenyképes tudás megszerzését és a sikeres pályakezdés lehetőségét. A Kulturális és Innovációs Minisztérium ezúton is köszönetét és elismerését fejezi ki Pölöskei Gábornénak a magyar fiatalok és a magyar oktatás sikerességét biztosító tevékenységéért, és továbbra is számítanak szakmai támogatására a szakképzés területén. Pölöskei Gáborné a jövőben az Innovatív Képzéstámogató Központ stratégiai főigazgatójaként folytatja munkáját – közölte a KIM. |