2021.03.12. 06:30
Hozza magát formába ugrálással!
Sokan talán gyermekkorukban a játszótéren használták utoljára az ugrálókötelet, pedig remekül beilleszthető bármilyen edzéstervbe.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
A világ élsportolói évek óta használják az ugrókötelet erőnlétük és mozgásuk fejlesztéséhez. A Vasárnap Reggel legutóbbi lapszámából pedig megtudhatjuk, miért és hogyan építsük be mi is a mindennapjainkba ezt az eszközt.
Miért jó választás?
Az ugrókötelezés egy rendkívül hatékony, kalóriaégető sport. Tíz perc ugrálással akár harminc percnyi kocogást is kiválthatunk. Így rendkívül gyorsan és hatásosan szabadulhatunk meg a „téli tartalékainktól”. Az eszköz az alakunk tökéletesítésén kívül ráadásul a gyorsaságunk növelésében, valamint az egyensúlyunk, a koordinációnk, a ritmusérzékünk és az állóképességünk javításában is segíthet.
És persze az anyagiak tekintetében sem járunk rosszul ezzel a választással. Az ugrókötél kifejezetten pénztárcabarát, minden nagyobb áruházban megvásárolható akár már ezer forintért. A megfelelő darab kiválasztásánál pedig csak arra kell figyelnünk, hogy a kötél illeszkedjen a magasságunkhoz. Ezt úgy tudjuk lemérni, ha rálépünk a kötél közepére. A fogantyúknak ilyenkor ideális esetben éppen a hónaljunkig kell érnie.
Hogyan használjuk?
Az ugrókötelezés tökéletes mozgásforma akár bemelegítésként, akár levezetésként alkalmazzuk. De persze kompakt edzést is jelenthet, főként azok számára, akik otthon edzenek.
Az ugráláshoz a legalkalmasabb a keményfa padló. De tulajdonképpen bármilyen felület megfelel a célra. Így használhatjuk a vékony padlószőnyegen, kint az aszfalton vagy akár a fűben is.
Az eszköz segítségével az egész családját mozgásra bírhatja. Csinálhatnak akár versenyt is a sportból. Ki bírja tovább elakadás nélkül? Ki ugrik többet egy perc alatt? Ki tud több trükköt a kötéllel? Utóbbi kihívás ráadásul a gyermekek agyműködését is fejleszti, mivel a karkeresztezős ugrálás trükkje például mindkét agyféltekét igénybe veszi.