2017.08.24. 13:49
Az egész országban megjelent az amerikai szőlőkabóca
A rendkívül gyorsan terjedő fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama akár a felére is csökkenhet.
A kormányhivatalok által végzett felderítés eredményei azt mutatják, hogy az ország legtöbb megyéjében megjelentek az amerikai szőlőkabóca kifejlett egyedei, amelyek a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó FD fitoplazma fertőzést terjesztik – tette közzé a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön a honlapján.
A tájékoztatás szerint a rendkívül veszélyes fertőzés terjedése a kártevő rovar elleni védekezéssel akadályozható meg. Ezért a Nébih felhívja az érintett gazdálkodók figyelmét a fertőzést terjesztő kártevő elleni többszöri védekezés fontosságára.
Az ország nagy részén ugyanis megjelentek az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) imágói. Mindez azért nagyon veszélyes, mert a kártevő egyedei fejlődésük bármely stádiumában – azaz egész életük során – fertőzőképesek és felelősek a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma terjesztéséért.
A Nébih korábbi közlése szerint a kórokozó elleni harcban kiemelt jelentőségű a gondozatlan területek felszámolása. Aki nem teljesíti a jogszabályban előírt kötelezettségét, utólag köteles megtéríteni a közérdekű védekezés költségeit, és bírságot is kell fizetnie.
Az aranyszínű sárgaságot okozó grapevine flavescence dorée (FD) fitoplazma a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója. A fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet; a beteg növények száma évente megtízszereződhet. A fertőzést Magyarországon először 2013 augusztusában Zala Megyében észlelték.