Nemzeti kincsek

2019.03.14. 14:44

Meg kell teremteni a föld-, a vad- és az erdőgazdálkodás összhangját

Kiemelt feladat az osztatlan közös tulajdonforma megszüntetése, amely közel 2,5 millió hektár területet érintve szinte gúzsba köti a magyar agráriumot.

A földvagyon, a vadállomány, a vizek és az erdők elválaszthatatlan egysége Magyarország nemzeti kincse, ezért Zambó Péter, az Agrárminisztérium (AM) földügyekért felelős nemrégiben kinevezett államtitkára az egyik legfontosabb feladatának tartja az egyes területek gazdálkodási összhangjának biztosítását.

Zambó Péter az MTI-nek elmondta, hogy az államtitkárság alá tartozó területek az elmúlt időszakhoz képest nem változtak, azon belül továbbra is a földügyekért, az erdő- és vadgazdálkodásért, a halgazdálkodásért felel, de jelentősebb jogszabályváltozások csak a földügyek területén várhatók a közeljövőben.

Ezen a területen kiemelt feladat az osztatlan közös tulajdonforma megszüntetése, amely közel 2,5 millió hektár területet érintve szinte gúzsba köti a magyar agráriumot. Az osztatlan közös tulajdon részarányának csökkentésétől jelentős termelékenység-javulást várnak a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban is.

Az államtitkár az erdőgazdálkodás fontos feladatának tartja az ország fával borított területeinek növelését, amely nemcsak az új erdők telepítését, hanem út menti fasorok, védő erdősávok, parkerdők kialakítását is jelenti. Ezeknek nagy szerepük van a környezeti állapot javításában és a klímaváltozás negatív hatásainak mérséklésében is – mondta.

Kifejtette,

a magyar erdőterület már most a leglátogatottabb belföldi turisztikai célpontok közé tartozik, ezért célkitűzései között szerepel az erdei turizmus további fejlesztése is. Újabb turistaházak felújítását, kerékpározható utak kijelölését, az erdei kisvasúthálózat bővítését tervezik.

Mindezek mellett hangsúlyt fektetnek az erdészeti oktatás fejlesztésére, valamint ismeretterjesztő programok szervezésére, hogy a természeti értékeket megismerve, minél többen magukénak érezzék az erdők védelmét – sorolta.

A vadgazdálkodásnál fontosnak nevezte a vadkárelhárítási protokoll bevezetését, a vadgazdálkodó és a földtulajdonos közötti ellentétek felszámolását.

2021-ben Magyarország Vadászati Világkiállítást rendez, ahol magas szinten szeretnék bemutatni a világszínvonalú magyar vadgazdálkodást, valamint a gasztronómiát, az erdőgazdálkodást és a természetvédelem eredményeit – mondta.

Kifejtette, a vadászat nagy bevételt eredményező tevékenysége az országnak. Az államtitkár szerint törekedni kell arra, hogy a kiváló adottságú magyar vadállomány és élőhely a jövőben is megmaradjon, azok továbbra is a vadászokat és a természetjárók kikapcsolódását szolgálják.

Zambó Péter a horgászatot érintő ügyekben, a magyar vizek védelmében az eddigiekhez hasonlóan, szorosan együttműködik majd a Magyar Országos Horgász Szövetséggel (Mohosz).

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában