2023.12.12. 13:37
Csodálatos album született a Tokaji borvidék építészetéről
A történelmi borrégió szemet gyönyörködtető épített világába enged betekintést a Tokaj – A borvidék építészete című album. A kötetet Erhardt Gábor és Salamin Ferenc állította össze.
A tokaji borvidéken, a szőlőparcellákkal teli Henye-domb tetején, 196 méter magasan áll a Szent Teréz tiszteletére fölszentelt kápolna, amely 1749-ben épült, barokk stílusú épület, és Gróf Grassalkovich Antal ajándéka volt Mária Terézia királynőnek
Forrás: MTVA/MTI
Fotó: Jászai Csaba
Amikor először a kezembe vettem ezt a vaskos könyvet, nem is a tokaji szőlő villant be róla az oldalait böngészve, hanem a szarvasgomba. Az egyik legnemesebb ételünk, amelyik – szemben a szőlővel – a föld alatt bujkál előlünk. Ilyen pazar, ám rejtőzködő alkotás volt eddig a Tokaj – A borvidék építészete című kötet is, míg rá nem bukkantam.
Mert hát nem reklámozták agyon a könyváruházak, s nem hirdette be riadóláncszerűen megannyi médium sem, hogy „milyen »tehetséges« emberek” működtek közre benne – ahogy az lenni szokott egyes berkekben. Ám épp ezért különleges ez a kötet, mert nincsenek rajta ilyenfajta foltok. S ezért kívánkozik minden jóérzésű magyar ember polcára.
Meg azért is, mert Tokaj-Hegyalja Kárpát-medencei és világszinten is fogalomnak számít. Másrészt
a könyv könnyen inspirációs forrássá válhat leendő házépítőknek, akiknek számít a hagyomány tisztelete, valamint a táj és az épített örökség összhangja.
Egyúttal utazásra csábít, hiszen még ma is kevesek tudják, de Tokaj szőlővesszeihez igen sajátos, jellegzetesen magyar építészeti mikrovilág társul, amit testközelből is látni kell. Mindez pedig része annak a tokaj-hegyaljai történelmi kultúrtájnak, amely ma már a világörökség része.
A megannyi szakmai díjat birtokló építészpáros, Erhardt Gábor és Salamin Ferenc, a 312 oldalas műben nyolc tanulmányon keresztül ismerteti a borvidék történetét, illetve építészetét. A gazdagon illusztrált albumban a múltat, a jelent és a várható jövőt is tárgyalják a hagyományos lakóépületek, a templomok és kúriák, kastélyok és gazdasági épületek, borházak, tájházak, présházak, pincészetek, fogadók, valamint borhotelek bemutatásán keresztül. Bepillanthatunk a „függönyök mögé” is, mármint a belső terekbe, ráadásul feltárul azon épületek múltja is, amelyeket szinte romokból építettek újra a szakemberek.
Országépítés konferencia a Vigadóban
December 13-án, a Pesti Vigadóban tartja a Kós Károly Egyesülés az Országépítés konferenciát, ahol a kötet szerzői is előadnak. Az esemény célja, hogy bemutassa a mai magyar szerves építészet közelmúltban elért eredményeit és egyben rávilágítson a kihívásokra, hogy az elődök által elindított folyamat folytatható legyen. Az ingyenes konferenciára a vigado.hu/programok oldalon lehet regisztrálni.
A Tokaj – A borvidék építészete című mérföldkőnek számító kötetet az orszagepito.net/konyvek oldalon keresztül lehet a legegyszerűbb módon beszerezni.