közlemény

2018.12.19. 17:33

Lezárult a visontai naperőmű adásvétele

Hosszú távú stratégiájának megfelelően értékesíti egyes vagyonelemeit a MERT.

HEOL

Eladta 16 megawattos visontai naperőművét, továbbá bükkábrányi rekultivált bányaterületét az Opus Global Nyrt. közvetett tulajdonában lévő Mátrai Erőmű Zrt. (MERT) – tájékoztatta portálunkat szerdán sajtóközleményben az Opus Global Nyrt. Az értékesítésekkel a vállalat menedzsmentjének célja, hogy végrehajtsa azt a szeptemberi közgyűlésén elfogadott, 2030-ig szóló stratégiát, melynek fő eleme, hogy a Mátrai Erőmű az elkövetkező években felkészüljön a megújuló energiaforrásokon alapuló működésre. Ennek megfelelően a vagyonelemek értékesítéséből származó bevételt a MERT nagyobb részben két – Bükkábrányban és Halmajugrán már folyamatban lévő –, összesen 40 megawatt kapacitású fotovoltaikus erőmű-beruházásra fordítja.

Mint a közleményben emlékeztetnek, a társaság szeptemberi közgyűlési döntésének megfelelően lezárult a Mátrai Erőmű Zrt. visontai naperőművének adásvétele, december 19-én a létesítmény az MVM Hungarowind Kft. tulajdonába került. A szerződés értelmében a 16 megawattos naperőmű üzemeltetését és karbantartását a jövőben is a MERT végzi, amelyet bérleti díj illet meg a terület, valamint a transzformátor és a hozzá kapcsolódó vezetékek használatáért. A zárási feltételek teljesüléséhez a szükséges engedélyeket a Magyar Energetikai és Közmű- Szabályozási Hivatal (MEKH) megadta.

Hozzáteszik, hogy az adásvétel illeszkedik a Mátrai Erőmű hosszú távú stratégiájába, amelynek célja, hogy 2030-ban is a vállalat adja a hazai villamosenergia-termelés ötödét. Közölték azt is, hogy a MERT megújuló energiaforrásokra alapozva, illetve az energiatárolási és -szabályozási technológiák létesítésével készül a szén alapú erőművek fokozatos kiváltása utáni időszakra. Az ehhez szükséges, több tízmilliárd forintos projektek megvalósítása érdekében a vállalat értékesíti egyes vagyonelemeit.

Ehhez kapcsolódik a bükkábrányi bánya rekultivált földterületeinek értékesítése is. Az egykori hányóterületeken mezőgazdasági művelésbe sorolt földrészleteket, jellemzően erdőket alakított ki a Mátrai Erőmű Zrt. Az így létrejött ingatlanok már nem szolgálták a vállalat működését, ezért a mezőgazdasági területeket a társaság felajánlotta a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek. A szerződést december 10-én írták alá, a vételárat még idén kifizeti a földalapkezelő.

Az Opus Global Nyrt. végül kiemeli, a MERT célja, hogy a megváltozott körülményekhez igazodó, stabilan nyereséget termelő pályára álljon, mert csak így tudja betölteni a villamos energia stabil termelésén keresztül a nemzetgazdaságban rá jutó stratégiai szerepét és garantálni a munkahelyek megőrzését. A Mátrai Erőmű tízéves megújulási programjának megvalósításával képes lesz átvezetni a vállalatot a karbonmentes gazdaságba. Ennek egyik első eleme az új, bükkábrányi naperőmű, amely a tervezettnél korábban, már februártól áramot termel. A következő fotovoltaikus erőmű Halmajugrán valósul meg, szintén egy bányaművelés után rekultivált területen; a fejlesztés előkészítésén már intenzíven dolgoznak a társaság szakemberei. A két naperőmű 40 megawattnyi áramot termel majd.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!