2019.04.10. 07:00
Tizenegy új taggal bővült a vámosgyörki gazdakör
Tizenegy új tag lépett be az Adács és Vámosgyörk Térsége Gazdakörbe. A Heves Megyei Gazdakörök Szövetségének elnöke, Szendrei László szerint eddig még ennyi taggal sohasem bővült egyetlen szervezet sem.
Bemutatkoztak az eseményen az új belépők, összesen tizenegy gazda vált gazdaköri taggá
Forrás: Heves Megyei Hírlap
Fotó: Czímer Tamás
Ünnepélyes tagfelvételi ülésre hívták a térség gazdálkodóit a napokban. A művelődési ház adott otthont az eseménynek, amelyre nemcsak a régi és a leendő tagok érkeztek, hanem a térség országgyűlési képviselője, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (MAGOSZ) elnöke is.
– Kezdjük imával az esőért! – kezdte köszöntőjét Szabó Zsolt honatya, utalva a gazdák jelenlegi legnagyobb problémájára.
Jakab István, a MAGOSZ elnöke szerint milliárdokat jelentene a vidéknek, a gazdáknak most egy kiadós eső.
– Csak a Jóisten tud igazán segíteni rajtunk egy jelentős esővel, amely most százmilliárd forintot jelentene a magyar gazdálkodóknak. A kalászos gabonák és a repce fejlődéséért aggódunk leginkább – fogalmazott az elnök. A magyar agrárium aktuális kérdései között említette a korszerű vízgazdálkodást, amely kiemelt kormányprogram, ám a meggyorsítása szükséges.
Adácsról, Jászárokszállásról és Vámosgyörkről is több gazda, állattenyésztő, őstermelő, kis- és közepes gazdálkodó tagfelvételt nyert, így már huszonöten alkotják a helyi gazdakört. Demény István, aki szarvasmarhatartással foglalkozik, Nagy István húsz éve őstermelő a szomszédos helységben. Révai Jenő díszfaiskola tulajdonosa. Mind erős érdekképviseletet, a pályázatokhoz való segítségnyújtást remélik a belépéstől.
– Az Adács és Vámosgyörk Térsége Gazdakör először 1994-ben alakult meg, azután ellaposodott a tevékenységük, majd 2017 őszén úgy döntöttek a térség gazdái, hogy újjáalakítják a szervezetet – ismertette Szendrei László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Heves Megyei Szervezetének elnöke, aki a megyei gazdakörök szövetségének elnöke is. Szavai szerint: ott van a jövő, ahol élő a gazdakör és aktív a gazdaélet.
– A gazdakör legfőbb feladata és célja, a tagok érdekeinek képviselete, a gazdálkodási szakértelem fejlesztése. A mezőgazdasági termelés mennyiségi és minőségi javítása, a termények értékesítésének előmozdítása is közös szempont. Az együttes érdekképviselet elengedhetetlen – fejtette ki. Tudatta: a megyében huszonöt aktív gazdakör működik, ám az itteni az egyik legtevékenyebb és a taglétszámában is kiemelkedő.
Nők nélkül nem működik a világ, a gazdát segíti a gazdaasszony
Megalakult a helyi Gazdaasszony Tagozat is – tájékoztatta lapunkat Szendrei László, aki kiemelte, a női szakasz igen fontos. – Nők nélkül nem működik a világ, hiszen a gazdálkodóknak ők segítenek a háttérfeladatok elvégzésében. A pályázatok, támogatások figyelése, a papírmunka ellátása, vagy éppen a gazdálkodási napló vezetése is rájuk hárul. Emellett pedig az idén, egy pályázatnak köszönhetően, a megye összes településének hagyományos ételreceptjeit is összegyűjtik, ugyanis egy könyv készül, amelyben a helységek régi ízeit igyekeznek asszonyaink megmenteni, dokumentálni és ilyen módon megőrizni az utókor számára.