Olcsóbb

2022.12.29. 16:32

Csökken az egri és a gyöngyösi intézmények távhődíja is janurától

Gyöngyösön és Egerben az elmúlt negyedévhez képest 47-48 százalékra veszik vissza az önkormányzati intézmények által fizetendő távhődíjakat.

T. B.

Az egri hőközpont

Forrás: Berán Dániel/Heves Megyei Hírlap

Januártól csökkennek a földgázalapú szolgáltatóknál a települések és intézményeik távhődíjai. Az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint a jelenlegi szint csaknem felére eshetnek vissza a díjak, a megállapított árak pedig 2023-ban az első három negyedévre rögzíti a fizetendő összeget. A minisztérium szerint a nyár végéhez képest kedvezőbben alakul a földgáz tőzsdei ára. A távhőárképzésben alkalmazandó referencia molekulaárat az eddigi gyakorlat szerinti öt egymást követő kereskedési nap helyett hosszabb időszak értékeinek átlagolásával határozta meg a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. Kiemelt cél volt a földgáz piaci ára és a devizaárfolyam ingadozásából fakadó kockázatoknak a kiküszöbölése, mérséklése. Közölték azt is, a nem lakossági fogyasztók jövőre olcsóbban vehetik igénybe a távhőszolgáltatást. Jelezték, hogy az energiaválság előtti árak 2023-ban nem térnek vissza, ám a lehetőségekhez mérten és a várakozásokhoz képest számottevően nő az önkormányzatok gazdálkodási mozgástere.

A Magyar Közlönyben megjelent, hogy Egerben és Gyöngyösön milyen támogatásra számíthatnak a távhővégek. Egerben a CHP Erőmű Kft. értékesítői hődíja a szeptemberben megállapított 47 ezer 781 forintról 22 ezer 987 forintra csökken, a külön kezelt intézményeknek értékesített távhő díja gigajoule-onként 55 ezer 186 forintról 26 ezer 913 forintra mérséklődik. Az EVAT Zrt. fix havi támogatása 22,04 millió forintról 27,495 millió forintra emelkedik, a lakosságnak nyújtott távhő után kapott fajlagos támogatás pedig gigajoule-onként 52 ezer 583 forintról 24 ezer 310 forintra csökken.

Gyöngyösön a Veolia Energia Magyarország Kft. és a Városgondozási Zrt. gondoskodik a távhőszolgáltatásról. A cég értékesítői hődíja az elmúlt negyedévi 48 ezer 172 forintról 23 ezer 134 forintra csökken majd, a külön kezelt intézményeknek értékesített távhő díja a városban 52 ezer 426 forint helyett 25 ezer 46 forint lesz. A Városgondozási Zrt. támogatása havi 11,85 millió forintról 15,3 millió forintra nő, a lakossági távhő után kapott támogatás pedig gigajoule-onként 22 ezer 173 forint lesz az eddigi 49 ezer 553 forintot követően.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!