2021.09.30. 19:30
Aknarobbanás sérültjét is ellátták a gyakorlatozók Egerbaktán (fotók, videók)
A pandémia miatt egy év szünet után rendezték meg ismét a Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam komplex járőrgyakorlatát. Egerbaktán 25 elhivatott katona – köztük nők és férfiak vegyesen -, négy csoportban, rotációs-rendszerben végezte a gyakorlatokat, kimondottan nehéz terepen, szűnni nem akaró eső és szél közepette.
Fotó: Daniel Beran
Tizennégy nemzet részvételével szeptember 20-án kezdődött Szolnokon, az MH Béketámogató Kiképző Központban a felkészítés. A háromhetes tanfolyam 25 résztvevője közül 18-an külföldről érkeztek: Banglades, Ciprus, Egyiptom, Észtország, Georgia, Kazahsztán, Montenegró, Németország, Pakisztán, Portugália, Szlovákia, Ukrajna, valamint Zambia delegált hallgatót, míg hazánkból hét katona vett részt a tanfolyamon.
Ahogy szokás őket emlegetni, a béke leendő nagykövetei csütörtökön egész napos gyakorlaton adtak számot eddig megszerzett tudásukról. A felkészülőkből összeállított négy gyalogjárőr-csoportnak különböző helyzetekben kellett helytállnia csaknem húsz kilométeres táv megtétele közben. Megfigyelőpontot működtettek, információkat gyűjtöttek a helyi lakosságtól, aknarobbanásban súlyosan sérült embert láttak el, és illegális ellenőrzőponton is megpróbáltak átjutni.
Komplex járőrgyakorlat Egerbaktán
A négy csoport dolgát nemcsak a terep, de az időjárás is megnehezítette, hiszen már kora délelőtt elkezdett előbb szitálni, majd szakadni az eső, továbbá az erős szél sem könnyítette meg a dolgukat. A katonák ennek ellenére végig nagy odaadással oldották meg a feladatokat, s azt is megtudtuk, hogy a mostani hallgatók között ezúttal egy igencsak ígéretes békefenntartó csapat verbuválódott.
Portálunknak Asztalos Lajos őrnagy, tanfolyamigazgató elmondta: a foglalkozás célja az volt, hogy a hallgatók a valósághoz hasonló helyzetekben is begyakorolják az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) katonai megfigyelői által alkalmazott békefenntartói feladatokat.
– Felmértük az állomány elméleti és gyakorlati felkészültségét. A fegyvertelen békefenntartók a feladatok végrehajtása során a tűzszünetsértések, a csapatmozgások megfigyelésén túl tárgyalástechnikai, kivizsgálási- és információgyűjtési helyzetekben is bizonyíthattak. Asztalos Lajos arról is beszámolt, hogy a koronavírus a békefenntartói kiképzésekben is éreztette hatását, hiszen a járvány óta háromszor is el kellett halasztani a képzést. A tanfolyam elvégzését követően a résztvevők lehetőséget kapnak álmaik megvalósítására: külföldi szolgálatokat teljesíthetnek az ENSZ, az Európai Uniói és más nemzetközi szervezetek békefenntartói misszióiban.