2023.09.15. 10:10
Majdnem két milliót lopott anyjától a fiatalkorú fiú Hevesben, autót vett belőle
Megszerezte a netbank belépési adatait, és ismerősének utalt többször különböző összegeket édesanyja számlájáról. Ismerőse a felvett összegeket átadta a fiúnak, aki még autót is vett belőle.
Az Egri Járási Ügyészség a büntetőeljárás feltételes ügyészi felfüggesztéséről határozott azzal a fiatalkorú gyanúsítottal szemben, aki tavaly nyáron megszerezte az édesanyja elektronikus bankszámlájához tartozó belépési kódot, majd onnan több alkalommal különböző összegű utalásokat indított. A fiatal egy alkalommal egy közel 1 millió forint összegű kölcsön kiutalását is sikerrel kezdeményezte édesanyja bankjánál. A fiú a pénzeket egy ismerőse számlájára utalta át, aki onnan a lehívott összegeket felvette majd átadta a gyanúsítottnak. A gyermek a pénzből egy autót is vásárolt. Mindezt dr. Gubala Ádám Miklós helyettes sajtószóvivő ügyész közölte portálunkkal.
Mint ismertette, a fiatalkorú összesen 1 millió 767 ezer 500 forint kárt okozott édesanyjának, aki élve a magánindítvány lehetőségével kérte gyermeke ellen az eljárás lefolytatását. A fiatal információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntettét követte el.
Jogszabály:
A magánindítvány különösen fontos büntető anyagi- és eljárásjogi intézmény, mivel a magánindítványra üldözendő bűncselekmény esetén csak a jogosult indítványára indítható meg vagy folytatható a büntetőeljárás. A magánindítvány előterjesztésére az esetek túlnyomó többségében a sértett jogosult. A magánindítványt a bűncselekményről való tudomásszerzéstől számított egy hónapon belül lehet előterjeszteni. Bizonyos vagyon elleni bűncselekmények – így például a lopás, sikkasztás vagy az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás – miatt az elkövető csak magánindítványra büntethető, ha a sértett a hozzátartozója.
A határozat szerint figyelemmel a fiatalkorú gyanúsított beismerő vallomására, illetve arra, hogy a gyanúsított büntetőeljárás hatálya alatt még nem állt, a fiatalkorú helyes irányú fejlődése érdekében, nevelését és védelmét is szem előtt tartva az ügyészség lehetőséget látott az eljárás feltételes felfüggesztésére. Az alkalmazott intézkedés célja elsősorban az, hogy a fiatalkorú helyes irányba fejlődjön és a társadalom hasznos tagjává váljon - fogalmazott a sajtószóvivő ügyész.
A feltételes ügyészi felfüggesztés tartamát az ügyészség kettő évben határozta meg, mely időtartam alatt a fiatalkorú gyanúsított pártfogó felügyelet alatt áll - tette hozzá dr. Gubala Ádám Miklós.
(Főoldali képünk illusztráció, forrás Shuttertock.)