2024.07.31. 17:25
Öt éve volt a halálos mászókabaleset a csányi óvodában, talán megszületik az elsőfokú ítélet
Az ítélkezési szünet idejére időzített, az első félév bírósági tárgyalásaira visszatekintő sorozatunkban egy két hónap híján öt esztendeje bekövetkezett tragédia – egy hatéves kislány halála – okán indult büntetőeljárást idézünk fel ebben a cikkünkben.
Portálunk olvasói között bizonyára sokan emlékeznek még a lassan öt éve, 2019. szeptember 26-án, a csányi óvoda udvarán történt halálos balesetre, amelynek halálos áldozata a hatéves Mercédesz volt. A tragédiát követő eljárások kimenetele vádemelés lett, s jelenleg bírósági szakban van a mászókabaleset ügye, amelyben június 3-ra tűzött ki tárgyalást a bíróság, de azt el kellett napolni, mert a védő nem jelent meg az ülésen.
Elsőként rendőrségi közlésből értesülhetett a nyilvánosság a tragédiáról, így portálunk is erre a közlésre támaszkodva írta meg elsőként, hogy meghalt egy hatéves kislány, miután rádőlt egy mászóka. A híradásban szerepelt az is, hogy az óvoda udvarán történt szerencsétlenségben másik két gyermek is megsérült. A police.hu fotója alapján az is megállapítható volt, hogy egy fakeretes kötélmászóka borult fel, és sújtotta halálra a kis Mercédeszt.
Tagadhatatlan, hogy büntetőeljárás esetében az öt év hosszú időnek tekinthető. Abban, hogy ennyire elhúzódott az ügy, közrejátszott az is, hogy először a település jegyzője ellen indult büntetőeljárás, amit azonban 2023 júniusában megszüntettek. A gyermekét gyászoló apa akkor a sajtónak úgy nyilatkozott: elfogadhatatlannak tartja, hogy ily hosszú idő alatt sem derítették ki a hatóságok, ki felel a gyermeke haláláért.
"Fordulatnak" tekinthető ugyanakkor, hogy a Hatvani Járási Ügyészség végül meglelte a felelősöket: a község polgármesterét és az óvoda vezetőjét, akik ellen vádat is emeltek halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt.
Az elsőrendű vádlott a község polgármestere, míg a másodrendű terhelt az óvoda vezetője lett. A kisdedóvó udvarán lévő játszótéren több fából készült játék, köztük az ominózus mászóka is volt. A vádirat megállapítása szerint az óvodában, az udvaron található fából készült köteles mászókára a gyermekkorú első, másod-, és harmadrendű sértettek felmentek. A játék a három gyermek súlya alatt kidőlt, és rájuk zuhant.
A váddokumentum azt is rögzíti, hogy két gyerek a baleset következtében 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett el, míg a harmadik a rázuhanó mászókától életveszélyes sérüléseket szenvedett, amely a sértett halálához vezetett.
A június 3-ára kitűzött tárgyalásról portálunk kérdésére Hoszné dr. Nagy Tímea bíró, az Egri Törvényszék sajtószóvivője annak idején közölte: "A Hatvani Járásbíróág halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt folyamatban lévő büntető eljárásban június 3. napján tárgyalást tartott, amely elhalasztásra került a védő meg nem jelenése miatt."
A foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetésről a Büntető törvénykönyv 165. paragrafusa rendelkezik. E szerint aki foglalkozási szabály megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható. A büntetés három év lehet, ha maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget idéz elő.
Egytől öt évig büntetendő a halálos következmény, 2-8 év, ha 2-nél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget okoz. Ha azonban az elkövető a közvetlen veszélyt szándékosan idézi elő, akár 10 évet is kaphat halálos végkimenet esetén.
Ki is lehet ennek a cselekménynek az elkövetője?
A foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűncselekménynek az elkövetője az lehet, aki valamely meghatározott foglalkozási szabály hatálya alatt áll, a cselekmény elkövetési magatartása a foglalkozási szabályszegés. Nem lényeges, hogy az elkövető a tevékenységet hatósági engedély alapján, főfoglalkozásként, keresetszerzésként űzi-e vagy pedig alkalomszerűen. Jelentősége annak van, hogy írott vagy íratlan szabályok körvonalazzák a tevékenységet, amit folytat. A Btk. szabályozás rögzíti azt is, hogy ezen paragrafus alkalmazásában foglalkozási szabály a lőfegyver, a robbantószer és a robbanóanyag használatára és kezelésére vonatkozó szabály is.
Arra a kérdésre pedig, hogy miért rendelkezik a büntetőjog foglalkozási szabályok betartatásáról, az alábbi választ adják a jogi szakértők: az emberi élet, a testi épség és az egészség védelme kiemelkedő fontosságú, ezért nemcsak ezeknek a sérelmével, hanem az ezeket a jogtárgyakat veszélyeztető cselekményekkel szemben is indokolt büntetőjogi védelmet biztosítani.