2024.08.15. 06:55
A lánya szomszédban élő csábítóját bántalmazta, majd felgyújtását "ígérgette" az apa
Közeleg a bíróságokon még egy hétig tartó ítélkezési szünet vége. Portálunk ennek az "üresjáratnak" az idejére se hagyta, hagyja izgalmas krimik nélkül olvasóit. Az első féléve visszatekintő sorozatunkban egy igen csúnya bűncselekmény bírósági eljárásának állására tekintünk vissza.
Aljas indokból, a sértett sanyargatásával elkövetett személyi szabadság megsértésnek bűntette miatt tartott volna tárgyalást még áprilisban a Gyöngyösi Járásbíróság. Hoszné dr. Nagy Tímea bíró akkori közlése szerint – a tanúk távolmaradása miatt – a tárgyalást elhalasztotta az első fokon eljáró járásbíróság.
A cselekmény lényege zanzásítva: kikötözte, bántalmazta, benzinnel akarta felgyújtani lánya csábítóját a részeg apa Hevesben. Az ügy vádlottjának – R. J.-nek – azt rója fel a Gyöngyösi Járási Ügyészség, hogy még 2021 augusztusában egy éjjel, hajnali 2 óra körüli időben, ittas állapotban ment oda a sértett házához. Lévén, hogy az ajtót zárva találta, berúgta a riglivel elreteszelt bejáratot és felszólította a felébredő fiatalembert, azonnal keljen fel és öltözzön. Eközben R. J. azt ordítozta, hogy el akar számolni vele.
Történt mindez azt követően, hogy a terhelt egy baráti társaságban italozott. Az esti órákban zajló bulin ott volt a sértett is, aki az összejövetel végén hazament az otthonába.
A vádlottban azonban indulatok keletkezhettek, ami nem ért véget az ajtó beszakításával és a "szóbeliséggel", hanem – mint azt a vádirat tartalmazza – a számonkérés folytatódott: R. erőszakkal áthúzta a sértettet a szomszédos, általa és családja által lakott házba, a konyhában leültette, ott bántalmazta és azzal fenyegette, hogy megöli. A terhelt által folytatott "vegzálás" azért történt, mert a sértett úgymond kikezdett a lányával.
A bántalmazás sem egyszerű módon történt: a terhelt kikötözte a fiút, benzinnel lelocsolta, majd felhívta a 112-t, s közölte: fel fogja gyújtani a sértettet és magával is végez. Végül ez a fenyegetés nem vált valósággá. A megtámadott ember bántalmazás következtében elszenvedett sérüléseinek gyógytartama is összességében 8 napon belüliek volt, azonban magának a bűncselekménynek a Btk. szerint még így is igen komoly a tárgyi súlya.
Így rendelkezik a Büntető törvény a 194. paragrafusában
Aki mást személyi szabadságától megfoszt, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a személyi szabadság megsértését tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére, aljas indokból vagy célból, a sértett sanyargatásával követik el. A minősítő körülmények között szerepel még a védekezésre képtelen személy sérelmére történő, a fegyveresen, felfegyverkezve, jelentős érdeksérelmet okozva vagy a hivatalos eljárás színlelésével történő elkövetés.
Az Alaptörvény is védi az emberek személyi szabadságát
Az Alaptörvény IV. cikkének (1) bekezdése kimondja, hogy mindenkinek joga van a szabadsághoz, míg a XXVII. cikk (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy mindenkinek, aki törényesen tartózkodik Magyarország területén, joga van a szabad mozgáshoz és tartózkodási helye szabad megválasztásához. Ennek az alapvető alkotmányos emberi jognak a büntetőjogi védelmét teremti meg a Btk. 194.§-a.