2024.09.24. 06:52
Két évtizede vannak szolgálatban a bélapátfalvi tűzoltók
Tavaly már több műszaki mentésnél avatkoztak be, mint tűzesetnél.
Húsz évvel ezelőtt avatták várossá Bélapátfalvát. Az egri hivatásos tűzoltóság segítségével és támogatásával létrejött akkor a helyi önkormányzati tűzoltóság is, amely a várossal együtt idén augusztusban ünnepelte fennállásának húsz éves évfordulóját. A Bélapátfalvai Önkormányzati Tűzoltó-parancsnokság jelenlegi parancsnokával, Sas Istvánnal az elmúlt évekről beszélgettek a Katasztrófavédelem című magazinban.
– Az első parancsnok a testvérem, Sas Attila volt, akinek a település tűzoltósága nagyon sokat köszönhet. Tíz éven keresztül kezelte szívügyeként a tűzoltóság sorsát – mondta.
Jelenleg a szervezetnél összesen tíz tűzoltó teljesít készenléti szolgálatot, minden nap négy ember és egy gépjárműfecskendő áll huszonnégy órás készenlétben. A tűzoltóság közvetlen műveleti körzete tíz településre terjed ki, de ha szükség van rájuk, távolabbi településeken is beavatkoznak. Az előző évtized vonulási statisztikái alapján a bélapátfalvai tűzoltók évente átlagosan több mint százhúsz alkalommal avatkoztak be tűzoltásnál vagy műszaki mentésnél. A legtöbb vonulásuk 2019-ben volt, akkor 158 káresetük volt. Abban az évben a száraz, csapadékmentes időjárás miatt emelkedtek az esetszámok.
– Tűzoltóságunk a Bükk-vidék lábánál helyezkedik el, hatalmas természetvédelmi területtel, erdőkkel és növényvilággal borított vidék vesz bennünket körül. A gyönyörű tájon azonban sziklás, nehéz terepviszonyok nehezítik a beavatkozásokat a szabadtéri tüzek oltásakor. Sokan túráznak a Bükkben, nem egyedi eset, hogy sérült túrázó mentését segítjük, ilyenkor a tűzoltóknak több kilométert is meg kellett tenniük a hegyen fölfelé. Ezeknél a mentéseknél nagyon fontos a terepismeret – mesélte a parancsnok.
Az infrastruktúra és a város folyamatos fejlődésével a közlekedési balesetek száma is megnőtt a térségben. Tavaly már több műszaki mentésnél avatkoztak be, mint tűzesetnél. 2023-ban utóbbiból 51 volt, és 82 műszaki mentést végeztek.
– Napjainkban egyre gyakoribbak viharkárok, illetve a közlekedési balesetek – mondta István.
Az emlékezetes beavatkozásokról szólva a parancsnok egy szalmakazal tüzet is megemlít.
– 2004-ben, a magalakulás évében a szomszéd településen, egy tanyán akkora mennyiségű szalma égett, amelyet csaknem 48 órán keresztül folyamatosan felügyelnünk kellett. A legfőbb feladatunk az volt, hogy a tűz a közeli lovardára ne terjedjen át. A lángok időről-időről felcsaptak, fizikailag is megterhelő volt a munka, de végül az építményt sikerült megvédenünk. Évről évre sikeresen pályázunk a főigazgatósághoz, évente több millió forintos támogatást kapunk, amelyet korszerű tűzoltó szakfelszerelésekre és védőruházatra tudunk fordítani – mondta Sas István.
A tűzoltók fiataloknak szóló tűzvédelmi előadásokat, bemutatókat is tartanak, gyermeknapon pedig elfordul, hogy habpartival szereznek meglepetést. Hitvallásuk szerint nemcsak az emberek és az épített környezet, hanem a természeti értékek megóvásában is nagy szerepet töltenek be.