2024.11.12. 07:30
A mentősök egy kendővel csak megtörölték a koponyasérült fejét és távoztak
Vármegyénk bíróságai által tárgyalt büntetőügyek között ezen a héten olyanokat találhatunk, amelyek látszólag kisebb tárgyi súlyúak. Van közöttük közúti baleset gondatlan okozása, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés, illetve kiskorú veszélyeztetése.
Az Egri Járásbíróság a V. E. ellen indult büntetőperben előkészítő üléssel kezd. A vád közúti baleset gondatlan okozásának vétsége. A terhelt személygépkocsival ütött el egy elektromos rollerrel közlekedő kiskorút.
Az Egri Járási Ügyészség vádiratának a lényege: V. E. a személygépkocsijával nappali, jó látási viszonyok között, a reggeli sűrű forgalomban, száraz, irányonként egy forgalmi sávos aszfaltburkolatú úttesten közlekedett, ahol a megengedett sebesség 50 km/óra volt.
A vádlott a járművével 28-31 km/óra sebességgel haladt, de figyelmetlenül közelítette meg a kijelölt gyalogátkelőhelyet és nem észlelte, hogy azon neki balról jobbra, elektromos rollerrel megkezdte az átkelést a kiskorú sértett, ezért a saját forgalmi sávjában fékezés nélkül elütötte a gyereket.
Az orvosszakértői vélemény alapján a vádirat megállapítja: a balesetben a kiskorú sértett a jobb felkar törését szenvedte el, amelynek tényleges gyógytartama megközelítően 6-8 hét volt.
A Gyöngyösi Járásbíróság is tart előkészítő ülést olyan büntetőperben, amely vétség szintű. F. J. L. és társa – akik a cselekmény idején mindketten az Országos Mentőszolgálat alkalmazottai voltak – ellen foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt járnak el.
A vádbeli napon, az éjjeli órákban egy szórakozóhelyen, a sértett egy ütés következtében hanyatt esett, percekre elveszítette az eszméletét. A sértettet próbálták magához téríteni, egy székre ültették, amelyről fejjel előre a földre esett, ahonnan ismét visszaültették a székre.
Ennyi "ültetést" követően mentőt is hívtak hozzá, a segélyhívásra a vádlottak érkeztek a helyszínre. A sértett fejét a másodrendű terhelt megtapogatta, majd egy törlőkendővel megtörölte. Ennyi "ellátást" követően a mentősök távoztak a helyszínről anélkül, hogy a sérültet ellátták, vagy a sérülésének ellátására a megfelelő intézménybe szállították volna. A vádlottak az esetlapon – a valósággal ellentétesen – azt rögzítették, hogy a beteg ismeretlen helyre távozott.
A mentősök távozását követően maga a sértett is elhagyta a helyszínt, majd a délutáni órákban orvosi vizsgálatra jelentkezett. A vizsgálata során megállapítást nyert, hogy – egyebek között – agyrázkódást, koponyatörést is elszenvedett. A sérülések együttesen 4-6 hét alatt gyógyultak azzal, hogy közvetett életveszélyt eredményeztek.
Bűntettel, kiskorú veszélyeztetésével áll viszont a Hevesi Járásbíróság K. E. és társa.
Ügyükben csütörtökön lesz az előkészítő ülés.
És, hogy mi is az amit elkövettek a vád szerint, azt a vádirat rögzíti, melynek lényege:
A két terhelt 8 évig élt élettársi kapcsolatban, amely kapcsolatból két gyermek származott, akikkel a vádlottak együtt nevelték a másodrendű vádlott előző kapcsolatából származó további három gyermekét. A vádlottak szívességi lakáshasználókként költöztek be egy lakóházba, amely beköltözésüket követően rohamosan kezdett lepusztulni.
A sértettek ápolatlanul, gondozatlanul, piszkosan, büdösen, időnként tetűvel fertőzötten jelentek meg az oktatási intézményekben, amelyek miatt a társaik nem szívesen ültek melléjük. A vádlottak a sértetteknek nem biztosították a méretüknek, és az évszaknak megfelelő ruházatot sem. A gyerekek sok esetben azért hiányoztak az iskolából, mert nem volt az évszaknak megfelelő ruhájuk, cipőjük.