2019.01.28. 11:30
Mindenhol ügyelnek rá, hogy egy szépkorú se maradjon segítség nélkül
Az utóbbi időben ugrásszerűen megnőtt a bölcsődék száma a kistelepüléseken, és egyre több helyen gondolják úgy, hogy a legapróbbakon felül az idősek számára is létrehoznak valamilyen gondozóintézményt. Megnéztük, hogy állnak idősgondozás terén a térség települései.
Egyre több településen érzik fontosnak, hogy intézményi ellátással segítsenek az időseknek. Képünk illusztráció Fotó: Huszár Márk/Heves Megyei Hírlap
Bentlakásos intézmény egyedül Verpeléten található, de több településen biztosítanak étkeztetést, otthoni segítségnyújtást, két faluban pedig idén szeretnének nappali ellátási formát létrehozni szépkorúak számára.
Felsőtárkányban idén tervezik átadni az Idősek Napközi Otthonát, amelynek keretében 15–20 szépkorú számára nyújtanának a hétköznapok során ellátást, segítségnyújtást. Juhász Attila Simon polgármester elmondta, korábban nem volt hasonló intézmény a településen, most pályázati támogatásnak köszönhetően újíthatnak fel egy épületet, és úgy döntöttek, az időseknek hoznak létre benne egy napközi otthont. Az objektum a település központjában, frekventált helyen található, amint beköszönt a jó idő, elkezdik az átalakítását.
Egerszalókon is szeretnének kedvezni a szépkorúaknak, önerőből hoznak létre idén az időseknek napközi otthont, és ha a jövőben igény mutatkozik rá, akár egy bentlakásos otthont is kialakítanának. A községben ezzel igyekeznek meghálálni a szépkorúak településért végzett áldozatos munkáját.
Több településen a helyi Alapszolgáltatási Központok végzik az idősek ellátását. Ezen központok a legtöbb esetben nappali ellátást nyújtanak, de Verpeléten például az idősek otthona is ennek keretében működik. A városban 1992-ben alakult az idősek otthona, akkor tíz személyt tudtak ellátni, ám azóta sikerült bővíteni, ma már húsz szépkorú bentlakójuk van. Az otthon népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy jelenleg huszonnégyen szerepelnek a várólistájukon – számolt be lapunknak Kecsőné Vitkovics Enikő. A helyi Alapszolgáltatási Központ intézményvezetője hozzátette, szerencséjük van, mert a város vezetése számára rendkívül fontos a megfelelő szociális ellátás biztosítása minden korosztály, így az idősek számára is.
– Négyféle ellátási forma keretében gondoskodunk a szépkorúakról. A legnépszerűbb ezek közül a szociális étkeztetés, ezen felül biztosítunk házi segítségnyújtást, nappali ellátást, valamint bentlakásos ellátást az idősek otthonában. A házi segítségnyújtást jelenleg 18-an veszik igénybe, mindenkivel egyénileg szoktunk megegyezni, milyen támogatásra van szüksége. Van, akinek csak bevásárolni kell, de olyan is akad, akinek több segítségre van szüksége. A nappali ellátásunk keretében huszonöt időst tudunk fogadni, őket reggel autóval hozzuk a központba, napi ötszöri étkezést, programokat biztosítunk számukra, este pedig visszaszállítjuk az otthonukba – részletezte az intézményvezető. Kiemelte, ezen felül van egy különleges szolgáltatásuk is, jelzőkészülékes rendszert működtetnek. Ezt jelenleg negyven szépkorú használja. Ők mind kaptak egy karórára hasonlító karperecet, amin egy jelzőgomb található. Ha rosszul vannak, vagy például elesnek, ennek megnyomásával hívhatnak segítséget.
– A karperec jelzése egy egri diszpécserközpontba fut be, ahol az idősekhez telepített vevőegység segítségével először megpróbálnak kapcsolatba lépni a karperec tulajdonosával, beszélni vele. Probléma esetén pedig jeleznek nekünk, mi pedig fél órán belül kimegyünk az érintetthez. Tavaly 18-szor kellett a helyiekhez kivonulnunk – részletezte az intézményvezető.
Hasonló Alapszolgáltatási Központ működik Ostoroson is, ott az idősek számára szociális étkeztetést, házi segítségnyújtást, valamint nappali ellátást biztosítanak.
Azokon a kistelepüléseken, ahol nem intézményi szinten segítenek az időseken, jellemzően az egymásra való odafigyelésben hisznek. Minden önkormányzatnál tudják, mely szépkorúak szorulnak rá a segítségre, van, ahol a közmunkások rendszeresen ellenőrzik, ki mennyire tud gondoskodni magáról. Ezeken a falvakban a szomszédok is fokozottan ügyelnek egymásra, figyelik, hogy befűtenek-e rendszeresen az idősek, milyen gyakran hagyják el a házat, és probléma esetén jellemzően a település vezetőségéhez fordulnak segítségért.