Népi hiedelem

2023.08.20. 18:40

Tudta ön, hogy bábakalács van a Bükki Nemzeti Park címerében?

A szártalan bábakalács elnevezése abból adódik, hogy hajdanán ínségeledelként fogyasztották.

Szabadi Martina Laura

Szártalan bábakalács

Forrás: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság/Facebook

„Szártalan bábakalács (Carlina acaulis) Hegyi rétek, kaszálók és mészkerülő legelők különleges megjelenésű, más fajjal gyakorlatilag összetéveszthetetlen ritkuló növénye. Rövidszárú vagy majdnem szártalan, tőlevélrózsás évelő, amely a nyári hónapokban, július és szeptember közötti időszakban virágzik.” – tette közzé Facebook oldalán a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.

Bejegyzésük szerint a „kalács” név magyarázata, hogy a szártalan bábakalács húsos fészektányérját régen ínségeledelként fogyasztották.

„A külhoni népi neveit pedig amiatt a tulajdonsága miatt kapta, mert a virágszirmoknak látszó ezüstösen csillogó fészekpikkelyei száraz, napsütéses időben nyílnak ki, ezért németül Wetterdistel-nek (időjárásbogáncsnak) vagy Sonnenblume-nek (napvirágnak), franciául pedig chardon du beau temps-nek (jó idő bogáncsnak) hívják. A magyar népi hiedelem úgy tartotta, hogy ha a gyógynövény virágai bezáródnak, akkor hamarosan esni fog. Népies elnevezése még a szamártövis, vad articsóka vagy földirózsa. Hazánkban védett, természetvédelmi értéke 5000 forint. A Bükki Nemzeti Park címernövénye. ” – ismertették.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában