2023.09.14. 13:00
Apró kezek szüretelték a csókaszőlőt az egri egyetem birtokán + fotók, videó
Minden ősszel óvodáscsoportok látogatnak a kőlyuktetői szőlőültetvényre szüretelni. A cél, hogy az egri óvodások megismerkedjenek a szőlővel, a borvidékkel és évszázados hagyományaival.
Gyűlnek a szőlőfürtök
Forrás: Huszár Márk/Heves Megyei Hírlap
Kicsi kezek kicsi vödrökbe szedték a kövér szőlőfürtöket csütörtökön Kőlyuktetőn az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Szőlőbirtokán.
– Már 2016-óta hívunk óvodásokat és kisiskolásokat szüretelni, minden héten másik intézmény jön hozzánk. Ez nagy élmény nekünk és nekik is – mondta Hegyi Ádám a szőlőbirtok igazgatója. Elmondta, eleinte csak a munkatársak gyerekeinek szólt a rendezvény, de úgy döntöttek, hogy minden egri gyereknek meg kell adni a lehetőséget, hogy kicsit megismerkedjen a szőlészet és borkészítés hagyományaival.
– Több mint hat éve megszervezzük az óvodás és kisiskolás szüretet. Fontos, hogy a környékbeli gyerekek, akik már esetleg nagyszüleik kertjében sem látnak szőlőt, megismerhessék a szőlészkedés és borászkodás hagyományát, hiszen fontos szerepet tölt be a térségben élők életével. Megismerkednek a borkészítés kultúránkba ivódott hagyományaival. Ma a csóka szőlőt szedik a gyerekek, ez egy különleges magyar fajta amely ma már kevés helyen található meg, így nagyon büszkék vagyunk rá. Úgy látom egyébként, hogy egyre népszerűbbek a régi magyar fajták, egyre többen telepítik. Mi is kipróbáljuk, hogy milyen lehetőségek rejlenek benne – emelte ki.
Szabóné Csináth Gabriella, az egri Szivárvány Óvoda Napsugár Tagóvodájának vezetője elmondta, hogy kiválóan illeszkedik őszi témaheteikbe a szüret és a lehetőség melyet az egyetemtől kapnak.
Élményszüreten a Szivárvány Óvoda ovisai
Fotók: Huszár Márk/Heves Megyei Hírlap– A gyümölcs leszedésétől az egész folyamatot megismerhetik a tangazdaságban. A 3-6 éves korosztálynál nagyon fontos a tapasztalatszerzés, az, hogy élőben lássák és saját kezükkel megfoghassák a gyümölcsöt – hangsúlyozta a tagóvodavezető.
A birtokigazgató portálunknak elmondta, nehéz évjárat az idei, mert sok volt a csapadék.
– Növényvédelmi szempontból sok kihívást jelent ez, de sikeresen megvédtük a termést, szép a szőlő és nem is kevés. Minden fajtán szép egészséges a gyümölcs. Nagyjából 2 hete kezdtük a szüretet a fehér, illatos korai fajtákkal. Most a hagyományos egri fajtákat kezdtük, ilyen a leányka, az olaszrizling, a chardonnay és rozé alapanyagok. A szüret eltart egészen sokáig Egerben, hiszen sok fajtával dolgozunk, ez pedig sokféle bort jelent. Egy superior bikavér alapanyagot egészen későn, október végéig is szüretelhetünk. A hallgatókat már első éves koruktól bevonjuk a gyakorlati munkába, hiszen rögtön a szüret idején kezdődik a tanév. Úgy gondoljuk, fontos, hogy rögtön az elején megtapasztalják a munkát testközelből, megismerjék a borkészítés gyakorlatát, hogy milyen végeredményt milyen módszerrel tudunk elérni. Az elméletet sokszor párhuzamosan vagy később tanulják, de egy alapképzéses hallgató 3 szüretet kísér végig tanulmányai során, így egyet sem szabad elszalasztani – ismertette Hegyi Ádám.