2024.05.18. 16:32
Szilvásvárad a hétvégén a kutyatenyésztők fővárosa
Brazíliából, Dél-Afrikából is érkeztek versenyzők a szilvásváradi nemzetközi kutyakiállításra. A 9 tradicionális magyar fajta és tenyésztőik is mérkőznek.
Brazíliából, Dél-Afrikából is érkeztek versenyzők a szilvásváradi nemzetközi kutyakiállításra
Forrás: Huszár Márk / Heves Megyei Hírlap
Több ezer versenyzővel, külföldi tenyésztőkkel telt meg a Lipicai Lovasközpont Szilvásváradon, szombattól hétfőig tart ugyanis a Nemzetközi Kutyakiállítás. Korózs Gábor, a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége elnöke elmondta, több mint 4 ezer kutya bírálata történik ez idő alatt.
– Szombaton tartják a Magyar Kutyafajták Agility Országos Bajnokságot. Alapvetően Európából, de összesen 22 országból érkeztek a kiállítók. A rendezvényünk nagyon népszerű volt orosz és ukrán tenyésztők körében is korábban, volt olyan időszak, hogy 4 busszal indultak Moszkvából, egy hétig utaztak, hogy itt lehessenek. Az ismert helyzet miatt sajnos kevesebben vannak itt, de érdekes és szívmelengető látni, hogy a két nemzet állatbarát képviselői és felelős állattartói most is egy ringben versenyeznek, örülnek a kutyáik sikerének és gratulálnak egymásnak. Egymást segítve, közösen élik meg a versenyt. Ez a szilvásváradi rendezvény egy nemzetköz találkozási ponttá vált sok fajta tenyésztése mentén 2001-óta – sorolta .
Elmondta, sokan érkeznek skandináv országokból, de van kutya Mexikóból, Argentínából, Brazíliából és Dél-Afrikából is akad nevező. Természetesen a magyar kutyafajtáknak jutott a reflektorfényből, mind a 9 tradicionális fajta nagy létszámban képviselteti magát.
– Az országos agility versenyük mellett mindegyik fajta nemzetközi minősítése is zajlik mindhárom napon. Ezt kíséri egy gyermekeknek indított rendezvényünk is: a Magyar Kutyafajtás Tanösvény. Erre egész Észak-Magyarországról hívtunk iskolákat. Az ünnep ellenére népszerű, komplett iskoláscsoportok érkeznek a hosszú hétvégén. Látható a gyermekek érdeklődése, nyitottsága a magyarság, a magyar fajták a társállatok irányába. Van olyan biológiatanár, aki kihelyezett órát tart itt a gyerekeknek. Azt kell mondjam, ez az egyik legnagyszerűbb része a rendezvénynek. Értelmet ad a munkánknak, mikor látjuk, hogy a gyerekek megismerkednek a vizslával, a komondorral vagy a pulival – hangsúlyozta.
Nemzetközi kutyakiállítás - Szilvásvárad
Fotók: Huszár Márk / Heves Megyei HírlapKitért arra is, hogy a vármegye és a környék tenyésztői, ha nem is versenyeznek mindannyian, de egészen biztosan benéznek egy-egy szakmai látogatásra.
– Sokan vagyunk, de azért területen, fajtán belül ismerjük egymást. Országosan is egy találkozási pont – magyarázta Korózs Gábor. Kérdésre arról is beszélt, hogy sokan nyilván az anyagi vonzata miatt nem vásárolnak kutyát tenyésztőtől, hanem inkább ismerős házi szaporulatából vagy szaporítóktól. Pedig – főként az utóbbi – fájhat annyiba később mint egy pedigrés állat.
Nemzetközi kutyakiállítás Szilvásváradon
Fotók: Tóth Balázs / Heves Megyei Hírlap– Regisztrált ősökkel és egészségügyi szűréssel rendelkező állat vásárlása nyilván sokkal többe kerül, csakhogy ez garanciát is jelent. Egy társállat, egy családtag vagy egy munkakutya vérvonala nem huszadrangú tényező. A tenyésztő szervezetünk 120 éve regisztrálja az állatai őseit, a törzskönyv 4 generációra visszavezethető. Ismerjük a genetikai problémákat, a munkában nyújtott teljesítményüket, tulajdonságaikat és idegrendszerüket. Egyszóval nem zsákbamacskát vesz az ember. A szaporítótól vásárolt kutya lutri. Előfordulhat ritkán törzskönyves állatnál is probléma, de a tenyésztő kapcsolatban marad a gazdával, tanácsokat ad, egy társállat esetében már a törzskönyv is garancia, de etikai kódexünk szerint valamilyen tenyésztői garanciát is kell vállalni az eladott állatért. Egy szaporítónál vásárolt kutyánál ez nincs, így a pár 10 ezer forintért vásárolt állat később komoly, a vételár többszörösét jelentő állategészségügyi költségeket is hozhat a családnak, hiszen az ember a felelős a kutyákért – hangsúlyozta.