Választás 2024

2024.06.03. 17:20

Választási kisokos: mire és hogyan szavazunk vasárnap?

Európai parlementi, önkormányzati képviselőkre, vármegyei listára és polgármesterekre szavazunk június 9-én. Mozgóurnát is kérhet az állampolgár, ha nem tud elmenni a kijelölt szavazóhelyiségbe. De honnan tudjuk, hová kell menni?

Szabadi Martina Laura

Vasárnap ismét az urnák elé járulunk

Forrás: Huszár Márk/Heves Megyei Hírlap

A június 9-én tartott önkormányzati és európai parlamenti választáson is reggel 6 és este 7 óra között lehet szavazni. Dr. Barta Viktor vármegyei jegyző, a Területi Választási Iroda (TVI) vezetője portálunk kérdésére elmondta, Heves vármegyében mind a 121 településen szavazhatunk polgármesterjelöltekre.

– Rájuk önálló szavazólapon lehet majd szavazni, érvényesen legfeljebb egy jelöltre. Ezen szavazólapok a könnyebb megkülönböztethetőség érdekében sárga színű kerettel lesznek ellátva. A vármegyében a 121 település közül a 117 – 10 ezer lakosságszám alatti – településen egyéni listás szavazólapon szavazhatnak a választópolgárok a képviselő-testület tagjaira, ahol érvényesen legfeljebb annyit lehet bejelölni, emennyi a szavazólapon fel lesz tüntetve. Egerben, Gyöngyösön, Hatvanban és Hevesen a választópolgárok az adott egyéni választókerületben induló egyéni választókerületi képviselőjelöltekre – érvényesen legfeljebb egy jelöltre – szavazhatnak. Ezen szavazólapok nem lesznek ellátva színes kerettel – hívta fel a figyelmet a TVI vezetője. Korábban már összeszedtük, hogy mely térségekben kik indulnak. Eger környékén 33 jelölt indul a polgármesteri székekért, Dél-Hevesben többen újráznak a településvezetők közül, Bélapátfalva környékének összefoglalójában pedig arról számoltunk be, hogy nincs kihívója Szilvásvárad jelenlegi polgármesterének.

Dr. Barta Viktor elmondta, Eger kivételével mind a 120 településen szavazhatnak a választópolgárok a vármegyei önkormányzati választás szavazólapján is, amelyen érvényesen legfeljebb egy listára szavazhatunk. Ezen szavazólapok a könnyebb megkülönböztethetőség érdekében szürke színű kerettel lesznek ellátva.

A két választást most egyszerre tartják, de korábban az önkormányzati választások ősszel voltak. Ennek eredményeképp most június elején kiderül ugyan, hogy kik lesznek a polgármesterek, az új önkormányzati testületek és a megyeszékhely, azaz Eger közgyűlésének tagjai, de a jelenlegi összetételű vezetés még októberig regnál a településeken.

– Az európai parlamenti képviselők választására az egész országban azonos tartalmú szavazólap szolgál, amelyen érvényesen legfeljebb egy listára adhatjuk le a szavazatunkat. Ezen szavazólapok a könnyebb megkülönböztethetőség érdekében kék színű kerettel lesznek ellátva. Június 9-én az Európai Parlamenti képviselők, a polgármesterek és a képviselő-testület tagjainak általános választásán túl nemzetiségi önkormányzati képviselők választására is sor kerül. Ezen a választáson csak a regisztrált nemzetiségi választópolgárok vehetnek részt, még pedig azon a településen, ahol a helyhatósági választás kapcsán is az urnák elé járulnak. Ezen szavazólapok zöld színűek lesznek, és a szavazást követően a nemzetiségi választópolgároknak azokat egy zöld színű borítékba szükséges helyeznie, le is zárva a zöld borítékot – ismertette dr. Barta Viktor.

Összesen 11 listára szavazhatunk az  európai parlamenti választáson, sorrendjük a következő:

  1. MEMO (Megoldás Mozgalom)
  2. LMP – Zöldek (LMP- Magyarország Zöld Pártja
  3. DK - MSZP - Párbeszéd- ZÖLDEK közös lista (Demokratikus Koalíció, Magyar Szocialista Párt, Párbeszéd - a Zöldek Pártja)
  4. 2RK Párt (Második Reformkor Párt)
  5. MMN (Mindenki Magyarországa Néppárt)
  6. Momentum (Momentum Mozgalom)
  7. FIDESZ - KDNP közös lista (FIDESZ - Magyar Polgári Szövetség, Kereszténydemokrata Néppárt)
  8. Jobbik (Jobbik – Konzervatívok)
  9. TISZA (Tisztelet és Szabadság Párt)
  10. MKKP (Magyar Kétfarkú Kutya Párt)
  11. Mi Hazánk (Mi Hazánk Mozgalom) 

A TVI vezetője kérdésre elmondta, a polgármester- és képviselőjelöltek, továbbá a nemzetiségi önkormányzati választás jelöltjeinek a szavazólapon szereplő sorrendjét az adott településnek a jelöltek nyilvántartásba vételéről is döntő helyi választási bizottsága nyilvános sorsolással döntötte el még május 6-án.

Választási kisokos: mozgóurnát még a választás napján is kérhetünk

A jegyző felhívta a figyelmet, hogy mozgóurnát a választási eljárásról szóló törvény szerint csak az kérhet, aki

egészségi állapota vagy

fogyatékossága vagy

fogva tartása miatt gátolt a mozgásában.

 Az indokot az erre irányuló kérelemnek tartalmaznia kell. A mozgóurna iránti kérelem benyújtási módjáról, szükséges tartalmáról és a benyújtás határidejéről a választópolgárok a választások hivatalos oldalának felkeresésével tájékozódhatnak. Ugyanakkor még a választás napján is kérhetik a mozgóurnát. A kérelem benyújtható:

  • elektronikus azonosítással elektronikus úton (online) legkésőbb a szavazás napján 12 óráig,
  • levélben a polgármesteri hivatalhoz június 5. (szerda) 16 óráig beérkezőleg,
  • személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján a polgármesteri hivatalban június 7. (péntek) 10 óráig,
  • az illetékes szavazatszámláló bizottsághoz a szavazás napján, legkésőbb 12 óráig kézbesítési meghatalmazott útján vagy azt a bizottsághoz bárki, meghatalmazás nélkül is beviheti.

Honnan tudjuk, melyik szavazóhelyiségbe kell mennünk?

– Alapvetően a Nemzeti Választási Iroda által korábban minden választópolgár részére postán kiküldött értesítőben került feltüntetésre, hogy hova kell mennie a választópolgárnak szavaznia. Ha idő közben átjelentkezett volna, akkor a kérelmének helyt adó határozatban is feltüntetésre került a szavazóhelyiség címe. Ha valaki ezt nem találja, akkor vagy a lakóhelye szerinti polgármesteri hivatalban kérhet felvilágosítást, vagy a választások hivatalos oldalán kialakított szavazóhelyiség kereső alkalmazással tájékozódhat. – hívta fel a figyelmet a TVI vezető.

Dr. Barta Viktor hozzátette, a Nemzeti Választási Iroda által korábban kiküldött értesítő megléte nem feltétele a szavazásnak. A választópolgároknak a személyazonosság igaztolásához érvényes személyi igazolványt, útlevelet, vagy vezetői engedélyt kell magukkal vinniük. Ezen túlmenően a lakcímüket érvényes lakcímigazolvánnyal tudják igazolni, vagy a személyi azonosítójukat (korábbi megnevezése szerinti személyi szám) is igazolhatják a lakcímkártya hátoldalán található hatósági igazolvánnyal, vagy erről szóló hatósági bizonyítvánnyal. Okmányai érvényességét még mindenki időben ellenőrizze!

A kormányhivatalok ugyanakkor segítik az okmányok pótlását. A legtöbb kormányablak a választás hétvégéjén, június 8-án és 9-én is nyitva lesz, így ha a szavazás napján kiderül, hogy nincs érvényes személyazonosító igazolványa, ideiglenes személyi igazolványt igényelhet, amivel lehetséges a szavazás. Ezeken a napokon kizárólag személyi okmányokkal kapcsolatos ügyintézésre és a lakcímkártya pótlására lesz lehetőség. Péntek 10 órától nem lehet majd új lakcímet bejelenteni a választásra tekintettel, aki pedig pénteken 10 óra előtt elintézi a lakcímváltozás bejelentését, azt már az új címe alapján veszik fel a választói névjegyzékbe.

A nemzeti önkormányzati választás

Magyarország Alaptörvénye szerint a hazánakban élő nemzetiségek államalkotó tényezők, minden, valamely nemzetiséghez tartozó magyar állampolgárnak joga van önazonossága szabad vállalásához és megőrzéséhez. A Magyarországon élő nemzetiségeknek joguk van az anyanyelvhasználathoz, a saját nyelven való egyéni és közösségi névhasználathoz, saját kultúrájuk ápolásához és az anyanyelvű oktatáshoz. Helyi és országos önkormányzatokat hozhatnak létre. A nemzetiségi önkormányzati képviselők általános választásán választóként részt vehet az önkormányzati választásokon választójoggal rendelkező minden nagykorú magyar állampolgár, ha május 31-ig nemzetiségi választópolgármként regisztráltatta magát.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában