2024.08.03. 11:00
Növekedett a Covid örökítőanyaga az egri szennyvízben
Eddig stagnált, ám a 30. héten növekedett a Covid örökítőanyagának mennyisége több városban is. A Nemzeti Népegészségügyi Központ jelentése szerint Egerben is.
A légúti kórokozók szennyvízalapú követésével és előrejelzésével a Covid és az Influenza A típusának jelenlétét is vizsgálja a Nemzeti Népegészségügyi Központ. A 30. naptári héten a szennyvíz SARS-CoV-2 örökítőanyagának országos átlagkoncentrációja az előző héthez képest változatlan, a mintavételi helyek többségét – 15 települést − is stagnálás jellemzi. Emelkedés figyelhető meg Egerben, Győrben, Pécsett, Szekszárdon és Zalaegerszegen, míg csökkenés látható Székesfehérváron és Budapest agglomerációs településein. A közeljövőben a COVID-19 esetszámok enyhe emelkedése várható.
Egy új módszer bevezetésével aktuálisan lehetőség nyílt az alacsony koncentrációjú mintákból történő variáns-elemzésre, ezáltal sikerült kimutatni szennyvízmintából az újonnan terjedő KP.2 (FLiRT) koronavírus alvariánst a 20. naptári hét mintáiból. Az elmúlt hetekben tapasztalható emelkedő tendenciának köszönhetően ismét alkalmasak lettek a minták a variánsok vizsgálatára. Továbbra is a JN.1 a meghatározó, azonban az USA-ban mára már dominánssá váló KP.3 alvariánsa is kimutatásra került. A KP.3 szintén a BA.2.86 variánsból fejlődött vonal, amely nem okoz a korábbi változatoknál súlyosabb, vagy eltérő kórképekkel járó betegséget. A szennyvízvizsgálatok alapján nem várható, hogy az új típus miatt az esetszámok jelentősen emelkedjenek.
A híradás szerint a szennyvízben mért Influenza A örökítőanyag országos átlagkoncentrációja továbbra is alacsony szinten stagnál. A 30. naptári héten Budapest Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepének ellátási területe és Eger kivételével minden vizsgált helyszínen kimutatási határ alatti volt az Influenza A örökítőanyag mennyisége. Az influenza esetszámok emelkedése a közeljövőben nem várható.
A NNK az Országos Mentőszolgálat támogatásával a sürgősségi ellátás adatait a szennyvíz alapú vizsgálataikkal összevetve követi az influenza és a COVID-19 esetében a vírusterhelést a szennyvízben és a sürgősségi ellátási igényt az Országos Mentőszolgálat oldaláról. Elsődleges elemzéseik alapján megállapítható, hogy az influenza szennyvízben mért vírusterhelés emelkedését 2 héttel követi a sürgősségi ellátási igény növekedése, míg a koronavírus (SARS-CoV-2) örökítőanyag emelkedését 1 héttel követi a mentőszolgálat hívásszámának növekedése.
(Főoldali képünk illusztráció, forrás: Shutterstock)