2024.06.20. 19:55
Cigányzenészek dobták fel a hangulatot az egri csárdában
A Dankó Pista Emléknapot hagyományteremtő szándékkal szervezték meg, hogy felhívják a figyelmet a magyar éttermi és kávéházi cigányzene kultúrájára és turisztikai jelentőségére. Egerben, a Kulacs Csárdában is táncra perdültek és dalra fakadtak vendégek.
A Magyar Turisztikai Ügynökség sajtóközleményben adta hírül, hogy mintegy 100 cigányzenekar csaknem félezer muzsikusa 303 órán keresztül játszott közel 80 fővárosi vendéglátóhelyen a Dankó Pista Emléknapon. Heves vármegyében öt vendéglátóhely is csatlakozott a Dankó Pista Emléknaphoz és muzsikáltak a cigányzenészek.
Egerben a Kulacs Csárda & Panzióban Danó Béla és cigányzenekara húzta a vendégek nótáit
Czoller Krisztina, a csárda üzletvezető-helyettese elmondta, hogy a cigányzenekar nem csak a jeles napon játszott a csárdában, hiszen rendszeres fellépőként hetente többször is ők biztosítják a hangulatot az étkezésekhez.
– Nyáron kint a teraszon szoktak zenélni mind a négyen, ami mindig különleges hangulatot idéz nálunk. A megbízási szerződés a pályázati kiíráson alapszik, így annak megfelelően, előre lekötött időpontokban és a csoportok külön kérésére is fellépnek. Egyre ritkább Magyarországon is a cigányzenészek jelenléte, mi azonban szeretnénk ezt a hagyományt fenntartani. Lévén, hogy egy csárda vagyunk, nálunk a régies és magyaros motívumok dominálnak, így nagyon örülünk ennek a megállapodásnak és szeretnénk, hogy amíg csak lehet, nálunk zenélhessenek cigányzenészek – mondta el a Kulacs Csárda üzletvezető-helyettese.
Hozzátette, hogy mint általában minden fellépésükkor, június 15-én is nagyon jó hangulatot teremtett a csárdában Danó Béla és cigányzenekara. A vendégek a gasztronómiai élmény mellé műsort is kaptak, valamint ők maguk is csatlakoztak a zenészekhez és jókedvükben énekeltek és táncoltak.
A cigányzenészeket támogatja az állam is
A június 15-i esemény a Magyarország Kormánya által meghirdetett Muzsikáló Magyarország 2024 program nyitórendezvénye is volt egyben. A program több mint egymilliárd forint keretösszeg felhasználásával több mint 700 cigányzenész vendéglátóhelyi foglalkoztatását támogatja négy hónapon keresztül. A program egyik kiemelt célja, hogy hozzájáruljon a hagyományos éttermi, kávéházi cigányzenei kultúra megőrzéséhez és népszerűsítéséhez. Ezzel szélesíthetik a hazai vendéglátóhelyek szolgáltatási palettáját, erősítve versenypiaci pozíciójukat. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai pedig kimutatták, hogy a rendezvényhez csatlakozó vendéglátóhelyek 10 százalékos forgalomnövekedést értek el az emléknapon.