Közélet

2016.08.11. 17:05

Kidőlt a sorból, pedig ha élne, háromszáz éves lenne

Egy parádi lakos hívta fel a figyelmet arra, ideje lenne egy helyi nevezetesség, a kidőlt Rákóczi-fa megmaradt részét konzerválni. (videóval)

B. K.

A turisták ma is sokan állnak meg fotókat készíteni a hatalmas fa-maradvány mellett, ám ha tovább késlekednek a szakemberek a kezelésével, hamarosan az enyészeté lesz. Még tavaly februárban adtunk hírt arról, hogy Parádfürdőn a több mint 300 éves Rákóczi-fa tövestül kifordult. A nevezetes kocsányos tölgy igazi turisztikai látványosság volt az Ilona-völgyi vízesés közelében.

[caption id="" align="alignleft" width="650"] A több mint 300 éves kidőlt famatuzsálem ma is impozáns látvány. Megmentenék az enyészettől. FOTÓ: BEKÜLDÖTT
[/caption]

Akkor több lokálpatrióta parádi szóvá tette, hogy jó lenne a famatuzsálemnek legalább egy részét emlékül megőrizni, s az önkormányzat vezetése is úgy gondolta, a fatörzs továbbra is idegenforgalmi látványosságként szolgálhatna.

Az egykori parádi kastély parkjában található ős-tölgy egyébként közel 20 évvel ezelőtt száradt ki. Akkor levágták a koronáját, s afféle gigantikus torzóként maradt meg.

Megkérdeztük Mudriczki Józsefet, a község polgármesterét, hogy van-e remény a látványosság megmentésére. Elmondta, több alkalommal is kértek a Bükki Nemzeti Parktól (BNP) szakmai segítséget és ígéretet is kaptak, azonban ezidáig nem történt előrelépés.

A Bükki nemzeti Park Igazgatóságának munkatársa, Baráz Csaba arról tájékoztatott, hogy a fa megmentése kicsit hosszadalmasabb előkészítést igényel. Mindenekelőtt a már alaposan korhadt törzset egy szélesebb betonalapra kell helyezni, daru segítségével, hogy ne érintkezhessen a talajjal. Ehhez az önkormányzatnak kell elvégezni a szükséges engedélyeztetési eljárást, ezt követően kezdódhet a fa konzerválása, speciális gombaölő szerekkel, amit az igazgatóság szakemberei örömmel elvégeznek. A munkálatokhoz némi civil segítség is jól jönne.  A helyi Kaptárkő Egyesület tagjaira biztosan lehet számítani. Ha minden jól halad, még az idei tél beállta előtt megoldható a feladat, ami minden természetszerető embernek jó hír, hiszen egy helyi védettséget élvező érttékről van szó.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!