2017.08.20. 07:49
Debreceni virágkarnevál
Hazai és külföldi táncosok, hagyományőrző csoportok kíséretében tizennégy feldíszített virágkocsi vonul ma végig Debrecenben, a hagyományos augusztus 20-ai virágkarneváli menetben.
Esztergom, 2017. augusztus 15. A debreceni virágkarnevál Szent Koronát ábrázoló virágkocsija, amelyet megáldott Erdõ Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az esztergomi bazilika mellett 2017. augusztus 15-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
A Nagyállomástól, a Nagytemplom mellett elhaladva a Nagyerdei Stadionig tartó felvonulás ezúttal is a debreceniek kerékpáros menetével indul: a részvétel egyetlen feltétele, hogy a bicikliket virággal kell feldíszíteni.
A szervezők úgy döntöttek, hogy az idei évtől visszatérnek a gyökerekhez, és egyre több élő virágot használnak a kompozíciók feldíszítéséhez. A helyben termett növények mellett félmillió szál friss dália érkezett pénteken délután hűtőkamionban Hollandiából Debrecenbe, az utolsó szálak szombaton éjjel, vasárnap hajnalban kerültek rá a kompozíciókra.
A debreceni virágkarnevál fél évszázados története során egyébként eddig több mint félezer virágkocsi vonult végig Debrecen utcáin, öt kontinensről mintegy 65 ezer fellépő érkezett a cívisvárosba, a kompozíciók elkészítésében mintegy százezren vettek részt, a kocsik díszítéséhez pedig több mint 100 millió szál virágot használtak fel. Az idén a karnevál történetének legnagyobb kompozícióját is megcsodálhatja a közönség: a különleges virágsárkány 21 méter hosszú, és csaknem százezer friss dáliával díszítették fel a készítői.
A virágkocsik felvonulását az idén is a magyar államiság jelképét, a Szent Koronát ábrázoló, illetve a város címerét megjelenítő két kompozíció nyitja meg, majd a fellépő művészeti csoportok között sorban láthatja a közönség a különleges virágkölteményeket: a két vallási központ, Esztergom és Debrecen megtartó hitéletének közös gyökerét bemutató nyáját terelő jó pásztort, a Nagyvárad és Debrecen testvérvárosi kapcsolataira utaló „unio” című virágkocsit, a Debreceni Egyetem Mester és tanítvány kompozícióját, valamint helyi cégek, vállalkozások, iskolák virágkocsijait.
A karneváli menet valamennyi résztvevője elvonul a Református Nagytemplom előtt, ahol a reformáció 500., és a Magyar Református Egyház alapításának 450. évfordulója alkalmából különleges installáció, egy virágszarvas szolgál a menet hátteréül. Az alkotás – amelyet Pikó Sándor képzőművész készített – gondolatiságát a Zsoltárok könyve 42,2 adja: „Ahogyan a szarvas kívánkozik a folyóvízhez / Úgy kívánkozik a lelkem Hozzád, Istenem!” A teremtő Ige, amely a hitet, a reményt és a szeretetet hirdeti, áthatja majd ezt az alkotást, és az üzenete is ez lehet az életünkre nézve, hogy mennyire tudjuk ezt befogadni ma.
A karneváli kompozíciókat a nap folyamán a Nagyerdei Stadion északi rendezvényterén közelről is megtekinthetik az érdeklődők, szavazatikkal pedig eldönthetik mely alkotások lesznek az idei virágkarnevál díjazott virágkocsijai. Este a stadionban Magyarország legnagyobb aréna show-ja várja a közönséget: húszezer néző előtt kétezren lépnek színpadra, majd az Egyetem téren tűzijátékkal ér véget az idei debreceni virágkarnevál.