Fogd meg és engedd vissza!

2 órája

Pisztráng, domolykó fogható az Eger-patakon

A Felsőtárkányi Sziklaforrás Egyesület több mint egy éve kezelője az Eger patak Almártól a nagytályai duzzasztóig tartó szakaszának. Az egyesület elnökét, Bárdos Zsoltot kérdeztük erről a tevékenységükről, tapasztalataikról

Sike Sándor

A Felsőtárkányi Sziklaforrás Egyesület elnöke, Bárdos Zsolt portálunk kérdésére elmondta: a két tó Felsőtárkányban egy hektár, míg a Magyar Országos Horgász Szövetség által megpályáztatott Eger patak szakasza – ami Almártól a nagytályai duzzasztóig terjed – 15 hektáros horgászvíz. Gyakorlatilag tizenötszörösére nőtt az általuk kezelt vízfelület nagysága. 

– Ilyen bővülés országosan sem volt. S, hogy mivel jár? Mi vagyunk a felelősek a halgazdálkodásért – ezen belül a halőrzésért – és annak a halálománynak a fenntartásáért, fejlesztéséért, amit a patak el tud tartani – fogalmazott az egyesületi elnök.

Bárdos Zsolt szavai szerint magának a vízfolyásnak a kezelője nem az egyesületük, de a vízben élő halakért, a vízi állatok életterének a biztosításáért, megőrzéséért ők a felelősek. Vízgazdálkodási feladat a pataknak a szabályozása, a kezelése, a partjának a rendbenntartása. A halőrzést halőreikkel biztosítják, és telepítenek is. Idén például háromnyaras, valamint ivadék pisztrángokat telepítettek. Ezzel párhuzamosan a természetes szaporulat biztosítja a domolykó állománynak a megfogható mennyiségét. Igen szép az állomány, a 20-tól 60-80 dekás domolykók elérhetők, foghatók a vízben. A pisztrángok, amiket fogtak, azok szintén 30-40 dekásak voltak.

– Ezen a patakon szintén a fogd meg, engedd vissza horgászmódszert tartjuk érvényben. Egy eltérés van azon a szakaszon: a Sas úti hídtól fölfelé csak műcsalis horgászat lehet. Egyéb horgászmódszereket – élő csalis, vagy kenyérgyurmás, más csali – innen lefelé lehet alkalmazni, de a legszigorúbb halvédelmi előírások betartásával. Örömmel tapasztaljuk, hogy akik ide látogatnak, az ország minden területéről jönnek. Az Alföldről, Békéscsaba környékéről, vagy Székesfehérvárról egyaránt kapunk megkeresést. Azt látjuk, hogy a napijegyet, vagy éves horgászjegyet váltók nem csak helyiek, hanem az ország minden pontjából érkeznek ide – mondta az elnök, aki azt külön is hangslyozta, hogy Eger belvárosa is horgászható patakkal rendelkezik és jó halfogási lehetőségekkel. 

– Azt hiszem kevés ilyen belvárosi, gyönyörű épített környezettel rendelkező horgászhely van az országban – tette hozzá.
 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában