2 órája
JD Vance küzdelmes élete a vidéki Amerikától az alelnöki székig
Donald Trump választott alelnökének élete regénybe illő, melyet a volt tengerészgyalogos sikeres életrajzában meg is írt majd a bestsellert a Netflix később meg is filmesítette. JD Vance-t a demokraták nőgyűlölettel vádolták, amit a konzervatív politikus határozottan visszautasított.
J. D. Vance, az Egyesült Államok republikánus alelnökjelöltje a támogatók tömegéhez szól egy kampányrendezvényen a Radford Egyetemen 2024. július 22-én
Forrás: AFP
Fotó: Logan Cyrus
JD Vance nagyszülei révén a vadregényes Kentucky keleti részének dombvidékéről származik, ahol generációk óta szegénységben éltek az emberek. Vance családja a második világháború után költözött Ohioba, családja mindennapjait azonban az alkoholizmus, az erőszak és a drog határozta meg. Vance 1984-ben született az ohiói Middletownban, az Appalache régió közösségében, amely nehéz gazdasági helyzetéről és gyáriparáról ismert. Családja számos kihívással nézett szembe, különösen az anyagi bizonytalanság és a szociális problémák miatt, amelyek mélyen érintették Vance gyerekkorát. Születésekor az édesapja után a James Donald Bowman nevet kapta, de még gyermekkorában az anyja megváltoztatta James David Hamelre. A JD Vance nevet felnőttként, a házasságkötése előtt vette fel.
A középiskola elvégzése után Vance katonai pályára ment, beállt a haditengerészethez, később Irakban is szolgált. A tengerészgyalogságnál töltött időszak alatt fegyelmet és kitartást tanult, mely készségek későbbi pályafutásában is kulcsszerepet játszottak. Katonai szolgálata után felvételt nyert a patinás Yale Egyetem jogi karára, ahol tanulmányai új világot nyitottak meg előtte. Bár korábban nehéz jogi körülmények között élt, Vance-nek kemény munkával és kitartással sikerült áttörnie a társadalmi és gazdasági akadályokat, és diplomát szerzett, írta a Magyar Nemzet.
JD Vance 2022. januárban indult először szenátori pozícióért Ohio állam republikánus előválasztásán. Az előválasztást megnyerte, majd a novemberi általános választásokon is győzedelmeskedett a demokrata jelölt, Tim Ryan felett. 2023. január 3-án letette a hivatali esküt, és azóta hivatalosan Ohio állam republikánus szenátora az Egyesült Államok Szenátusában, s őt választotta a második elnöki ciklusát januárban megkezdő Donald Trump alelnökévé.
JD Vance 2016-ban Hillbilly Elégia: Egy család és kultúra emlékirata válságban címmel írt könyvet, melyben a kulturális identitás, az amerikai vidék valamint a család szerepe és a társadalmi mobilitás témái kaptak főszerepet. A bestseller olyan témákat feszegetett, amelyek mind az amerikai közönséget, mind a politikai elemzőket lázban tartották, írt erről az Origo.
JD Vance története a filmvásznon is sikert aratott
A rideg valóságot bemutató sokszor fájdalmas történet szinte azonnal felkeltette Hollywood figyelmét is. A Netflix csapott le rá és Hillbilly Elegy címmel 2020-ban egy egész estés filmet készített belőle, melyet a híres Ron Howard rendezett. A Glenn Close és Amy Adams főszereplésével elkészült film magyar címe a Vidéki ballada az amerikai álomról, írta a Világgazdaság.
A film szereplői az életrajzi könyvben szereplő karaktereket – Vance édesanyját és nagymamáját - valósághűen, erőteljes alakítással keltették életre. Az alkotást a filmes szakma is elismerte a közönség körében pedig egyöntetűen sikert aratott JD Vance életrajzi visszaemlékezése.
Kereszténység igen, woke nem
A nehéz sorsú de vidéki és keresztény gyökereire büszke politikus elutasítja a woke ideológiát. JD Vance korábban a Demokrata Párt kritikáinak is kereszttüzébe került, és gyakran vádolták nőgyűlölettel, ám ő határozottan visszautasította ezeket az állításokat. Úgy véli, hogy az ilyen támadások alaptalanok és politikai szándékúak, céljuk pedig, hogy ellehetetlenítsék azokat a konzervatív politikusokat, akik a hagyományos családi értékek védelmében lépnek fel.
Vance az „erős férfiakban és nőkben” hisz, a család és a nők tiszteletének jelentőségét szeretné hangsúlyozni. Több alkalommal lépett fel a vallási közösségek megerősítéséért, és kiemelte, hogy a hit szerepe alapvető fontosságú az egyén és a közösség számára. A konzervatív szenátor szerint a kereszténység nem csupán vallási felekezet, hanem mély erkölcsi iránymutatás is, amelyet az amerikai társadalomnak is meg kell találnia a jelenlegi kulturális zűrzavarban és alelnökként is ezt szeretné elérni.