2022.12.03. 11:16
Borzalmas: börtönben kínozták a vb-n szereplő sztárfocista édesapját
A svájci válogatott pénteken Szerbiával csapott össze a G-csoportban. A svájci Granit Xhaka édesapja azonban csak a tv-ből szurkolt a fiának, ugyanis éppen a szerbek miatt nem utazott el a katari világbajnokságra.
Granit Xhaka, a svájci válogatott csapatkapitánya
Forrás: AFP
Xhaka a svájciak egyik legnagyobb sztárja Szerbia ellen vívná ki hazája válogatottjával a nyolcaddöntőbe jutást Brazília mögött, ehhez pedig Svájcnak már a döntetlen is elegendő lehet - írja az Origo Sport. A Bors beszámolója szerint az Arsenal középpályásának édesapja, Ragip Xhaka azonban nem a helyszínről fog szurkolni, ugyanis azért maradt távol a katari vb-től, mert Svájc a sorsoláskor Szerbiával került egy csoportba.
A sztárfocista koszovói származású édesapja egy márciusi interjúban mesélt a múltjáról, mint kiderült 17 éves koráig ő is focizott a hajdani Jugoszláviában, mielőtt egy sérülés miatt abbahagyta. 23 évesen egyetemistaként vett részt a kommunista rendszer elleni, jobb élet reményében rendezett tüntetésen, amit brutálisan szétvertek a rendőrök.
- Békés demonstráció volt, de a rendőrök addig vertek minket, amíg földre nem kerültünk – emlékezett vissza az idősebb Xhaka, akit a hazatérése után, hajnalban otthonról hurcoltak el, a hálószobájából rángatták ki.
- Borzasztóan megdöbbentem, egy életre szóló sokkot jelentett. Bilincsbe verve tartóztattak le államellenes lázadás vádjával. Öten voltunk egy négyszer kétméteres cellában egy vécével. Minden második nap elvittek vallomásra bírni. Kínoztak, hat hónapon át, minden második napon. Ütöttek, ahol értek, gumibotokkal, pálcákkal– mondta Ragip Xhaka, aki három és fél évet töltött börtönben.
Miután hazatérhetett, attól rettegett, hogy bármikor újra letartóztathatják, ezért Hollandiába akartak szökni. A zürichi pályaudvaron elakadva, pár napra a felesége rokonainál szálltak meg, és annyira megtetszett nekik Svájc, hogy inkább ott maradtak. Menekültstátuszt kaptak, a férfi előbb pincérként, majd építőmunkásként dolgozott, végül kertészként kamatoztathatta a tanulmányait. A fiai már Svájcban születtek meg, Taulant 1991-ben, Granit pedig 1992-ben.
- Senkinek sem kívánom, amit apánk átélt. Pedig máig a felét sem tudjuk a vele történt szörnyűségeknek. Húszéves koromban minden részletet ki akartam szedni belőle, csak kérdeztem és kérdeztem, amitől egyszer csak elmenekült, nem bírta tovább az emlékezést. Most már tudom, hogy óvatosnak kell lenni vele. Szörnyű időszak volt számára – fogalmazott a témáról Granit Xhaka, mire apja hozzátette: - Így van. Csak a feleségem és az apám tud mindent. A fiaimnak nem kell tudniuk minden részletről.