2 órája
Az agrárminiszter is biztatott a mézfogyasztás megduplázására Szihalmon
Szlovéniából indult el a kezdeményezés az Európai Mézes Reggeli. Országunk 2014-ben csatlakozott az akcióhoz, amelybe egyre többen kapcsolódnak be hazánkban is. Az európai nap központi rendezvénye idén Szihalom lehetett.
– Óriási megtiszteltetés számunkra, hogy idén Szihalom adhat otthont az Európai Mézes Reggeli Napnak, amelyen megemlékezünk és ünnepeljük a méhészet fontosságát, valamint a méz értékes szerepét az egészségünk megőrzésében. Az Európai Mézes Reggeli kezdeményezés Szlovéniából indult, azzal a céllal, hogy közelebb hozza a gyerekekhez a méhészet világát és a mézfogyasztás előnyeit. Magyarország 2014-ben csatlakozott ehhez a szép kezdeményezéshez, és azóta évről évre egyre több iskola, település és közösség kapcsolódik be a rendezvénybe – mondta portálunknak még a pénteki eseményt megelőzően a település polgármestere, Galyasné Dósa Katalin.
Maga a művelődési házban megtartott rendezvény pedig – külsőségeiben is, de tartalmában különösen – visszatükrözte, hogy valójában milyen nagy megtiszteltetésnek tekinti Szihalom közössége, hogy ha csak egy napra is, egy eseményhez kötődően Európa "közepe" lehet.
Eljött az eseményre és beszédet mondott dr. Nagy István agrárminiszter, dr. Pajtók Gábor, a a térség országgyűlési képviselője, valamint a Szlovén Köztársaság magyarországi nagykövete, dr. Marjan Cencen és Mészáros Dezső, a SIÓ-Eckes ügyvezető igazgatója. Köszöntötte a résztvevőket Takács Fanni mézkirálynő is.
Az eseményen elsőként felszólaló polgármester – miután a mézfogyasztással kapcsolatos, sokak által nem ismert ismereteket osztott meg a résztvevőkkel, döntően gyerekekkel – részben annak a meggyőződésének adott hangot, hogy ez a nap nem csak az édes méz ünnepe, hanem egy közösségépítő alkalom is. Beszélt arról is, hogy településük külterületein 700 hektár repce és 500 hektár napraforgó, valamint megannyi gyümölcsös szolgál méhlegelőként, s Szihalmon 2 ezer méhcsaládnál is több serénykedik a határban. Számos helyi és a környékről még több vándorméhész viszi Szihalom jó hírét messzi tájakra.
Dr. Pajtók Gábor, a térség országgyűlési képviselője köszöntőjét egy személyes "titokkal" kezdte: felmenői által Szihalomhoz kötődik. Ilyen emberként büszke arra, hogy a községet választották ebben az évben az Európai Méz Reggeli színhelyéül. A szihalmiak újra kitettek magukért, olyan környezetet varázsoltak, amely méltó arra, hogy ennek a sokra hivatott programnak a színtere legyen.
– Nekem még volt alkalmam a dédszüleimmel, meg a nagyszüleimmel is sokáig együtt élni. Őnekik nem volt annyi tudományos ismeretük a mézről mint nekünk ma, de azt biztosan tudták, hogy a méz jótékony hatású, ezért a mindennapjaink része volt a fogyasztása. Amikor valaki megbetegedett, az biztos, hogy előkerült a mézescsupor. Arra hívom fel a figyelmet, hogy felelősségük van a szülőknek, a nagyszülőknek a gyerekeink iránt, hogy a méznek azt a jótékony hatását, amit semmi más nem pótol, a gyerekeinkkel megismertessék. Világviszonylatban is a magyar méz a legkiválóbbak közé tartozik, köszönet a méhészeknek ezért a munkáért – fogalmazott a képviselő.
Mézes reggeli Szihalmon Nagy Istvánnal
Fotók: Gál Gábor/Heol.huMészáros Dezső, a SIÓ-Eckes ügyvezetője elsősorban a gyerekekhez szólva beszélt arról, hogy a gyümölcslé gyártás is mennyire függ a méhek munkájától.
Egy pár évvel ezelőtt megjelent cikkre utalva azt mondta: ha a méhek kipusztulnának a Földön, 4-5 éven belül a teljes emberiség is kipusztulna, Sokkoló – tette hozzá.
– Mi, a Siónál egy évig sem bírnánk ki a méhek nélkül. Sajnálatos módon világviszonylatban is csökken a számuk és veszélyben vannak. Szerettünk volna valamit tenni értük. Három évvel ezelőtt csatlakoztunk az Országos Magyar Méhészeti Egyesület munkájához és velük azóta minden évben – különböző affinitású programokkal – igyekszünk a méhek védelmére felhívni a figyelmet. Idén, szeptemberben az ország különböző iskoláiba küldtünk különböző magvakat, hogy a kisiskolások ezeket elvessék, és ezzel is tápanyagot biztosítsanak a méhek számára, ide is hoztunk zacskókban, ültessétek el őket – fogalmazott.
Köszöntötte a résztvevőket Takács Fanni mézkirálynő, illetve a szlovén nagykövet. Utóbbi egyebek között gratulált a gyerekek csodálatos rajzkiállításához. Felidézte, hogy 2007-ben a Szlovén Méhészeti Egyesület kezdeményezte az ENSZ-nél a méhek világnapjának meghirdetését. Szlovén kormány támogatta, 2007. december 22-én az ENSZ közgyűlése New Yorkban egyhangúlag elfogadta a határozatot, s május 20-át a Méhek Világnapjává nyilvánította.
Az Európai Mézes Reggelin a gyerekeket szólították meg
Köszöntőjében az agrártárca vezetője, dr. Nagy István előbb több mint 20 ezer méhész üdvözletét tolmácsolta a jelenlévőknek. Beszédében azt hangsúlyozta a miniszter, hogy végtelenül fontos minél több emberrel megismertetni, miért is olyan fontos a méh. Ez a mézes reggeli arról szól, hogy azt az igazságot fölfedjék a gyerekek előtt, hiszen minden, számukra természetes dolog gyerekkorban kezdődik. Amit ilyenkor megszoknak, megszeretnek, azt egész életükben természetesnek tartják.
– Azt szeretnénk, hogy a méz természetes része legyen az életeteknek, minden nap a teátokban, vagy a vajas kenyéren ott legyen a méz – szólította meg a gyerekeket, majd azt mondta nekik: ők is lehetnek szupermenek – Supermann mindig a világot akarta megmenteni. Ti is lehettek Supermannek, ti is megmenthetitek a világot. Csak minden nap fogyasszatok el egy kis mézet – biztatta a jelenlévőket a miniszter.
Elmondta a történet a növények méhek általi beporzásáról. Hogy ez a munka el legyen végezve, ahhoz méhészekre van szükség, olyan emberekre, akik ezeket kezelik. Ők mézet árulnak, ez a megélhetésük. Húszezer méhész 1,2 millió méhcsaládot gondoz Magyarországon. A beporzás itthon, Magyarországon biztonságban van. Ez nagyon fontos szempont a jövőre nézve.
– Megtermelünk 25-30 ezer tonna mézet, amiből sajnos csak egy kilogrammot fogyasztunk fejenként. A cél az lenne, hogy néhány éven belül duplázzuk ezt meg, 2030-ra érjük el a kettő kilogrammos fogyasztást egy-egy plusszkanál méz fogyasztásával. A mai napon több, mint ezer intézményben – iskolákban és óvodákban – több, mint 208 ezer diák hallja ugyanezt. Hogy fontos a mézfogyasztás. Hívjuk fel mindenkinek a figyelmét arra, hogyha felelőséggel tartozunk a jövőért, a teremtett világunk minőségét meg akarjuk őrizni, a legkevesebb dolog, amit tehet ezért, hogy eszik egy kanál mézet minden nap. Ezzel az üzenettel jöttem ma, mindenki máshoz is, aki nyomon követi ezt a napot – fogalmazott dr. Nagy István. A tanulságokat is összegezte, és kivetítette egy szélesebb világra: a méhek az eredményességet annak köszönhetik, hogy közösségben élnek, közösségben dolgoznak. Szihalom közösségére is ugyanúgy igaz. ha nagy dolgokat akarnak létrehozni, a közösség egyetértésére van szükség.
– A közösség ereje az, ami ezt a települést, a ti ételeket is hosszú távon sokkal jobbá teszi. Éljünk hát felelősséggel és fogyasszunk minden nap mézet – biztatott.
A miniszteri köszöntőt követően pedig megkezdődhetett a mézzel és az azzal összefüggő minden más egyéb dologgal való ismerkedés, magának a "mézünnepnek" a gyakorlati része.