felértékelődő öngondoskodás

2019.02.13. 18:10

Egyre többen tesznek félre nyugdíjas éveikre

Az elmúlt évben soha nem látott szintre emelkedett az egyéni befizetések összege az önkéntes nyugdíj- és egészségpéztáraknál.

Forrás: Shutterstock

Fotó: fizkes

Az elmúlt évben az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségével (Pénztárszövetség) együttműködő pénztáraknál soha nem látott szintre emelkedett az egyéni befizetések összege, az önkéntes nyugdíjpénztárak tagjai 2018-ban összesen több mint 70 milliárd forintot fizettek be, ami 12 százalékos emelkedés éves szinten, az egészségpénztárakba pedig közel 30 milliárd forintot fizettek be a tagok, 17 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

Kravalik Gábor, a Pénztárszövetség elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón elmondta: az elért rekord újból megerősítette, hogy a tagok bíznak a pénztárakban, az elért eredmények az öngondoskodás felértékelődését is bizonyítják.

Hozzáfűzte: a Pénztárszövetség összegzése szerint kedvező, hogy a munkáltatók az egy évvel korábbinál 15 százalékkal többet fizettek be az önkéntes nyugdíjpénztárakba, összesen 43,5 milliárd forintot utaltak át. Az egészségpénztáraknál azonban 2,3 százalékkal csökkentek a munkáltatói befizetések, 17,8 milliárd forintra.

Kravalik Gábor elmondta: az önkéntes nyugdíjpénztáraknál a tagdíjbefizetések tavaly 13 százalékkal 114 milliárd forintra emelkedtek. A tagok összesített vagyona 2018 végén 1344 milliárd forintot tett ki, ami 1,2 százalékos emelkedés. Jelezte: az egy tagra jutó átlagos vagyon 1,2 százalékkal 1,23 millió forintra nőtt, ami ötéves összevetésben 48 százalékos emelkedés.

A Pénztárszövetség elnöke a korábbi évektől elmaradó vagyonnövekedést azzal magyarázta, hogy a kedvezőtlen befektetési környezet kihatott a pénztári befektetésekre, tavaly emiatt mindössze egyetlen negyedév mutatott pozitív hozamot.

Kravalik Gábor kifejtette: a Pénztárszövetséggel partnerségben működő egészségpénztárak összesített eredményei is kedvezőek, az együttes tagdíjbevételük tavaly 17 százalékkal közel 48 milliárd forintra emelkedett, a vagyonuk pedig 3 százalékkal 57,7 milliárd forintra nőtt.

Elmondta: az egészségpénztárak főleg a tagok egészségmegőrzését szolgálják, így nem elsősorban a vagyonnövekedés mutatja a teljesítményt, hanem az, hogy hány alkalommal és mekkora összegben fizették a tagok által igénybe vett szolgáltatásokat. Ebben a tekintetben az elmúlt év igen jól alakult, a pénztárak mintegy 9 millió alkalommal finanszírozták a tagok által igénybe vett szolgáltatásokat, 46 százalékkal többször, mint 2017-ben.

Az elnök jelezte: az egészségpénztári tagok megtakarításaiból kifizetett összeg meghaladta a 46 milliárd forintot, ami egy év alatt 28 százalékos növekedés. A pénztártagok alkalmanként átlagosan több mint 5100 forintért vettek igénybe pénztári szolgáltatásokat – tette hozzá.

A Pénztárszövetség elnöke rámutatott: a tavalyi mutatókból látható, hogy az egészségpénztárak kiemelten fontos szerepet kapnak a tagok egészségének megőrzésében és az élethelyzetüknek megfelelő megoldások nyújtásában. Az egészségpénztárak népszerűségét jelzi az is, hogy például a gyermekekkel kapcsolatos támogatások igénybevétele 76 százalékkal emelkedett.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában