2021.03.01. 14:05
Szigorításmentes jövőben reménykednek az Airbnb szálláskiadók
A világjárvány túlhaladottá tette az airbnb-zés szigorításának és időbeli korlátozásának kérdését, állítja az érintett szálláskiadók érdekvédelmi szervezete.
Forrás: Illusztráció / Shutterstock
Fotó: Shutterstock
– Megfeleződhetett az Airbnb-szállások száma, a budapesti hirdetések fele ugyanis eltűnt a szállásközvetítő oldalakról a pandémia megjelenése óta, és nem tudni, mennyien és mikor csekkolnak majd be újra a rövid távú szálláskiadás piacára a korábbi 40 ezer szereplő közül
– jelezte Schumicky Balázs, a Magyar Apartman Kiadók Egyesületének (MAKE) elnöke a Világgazdaságnak.
Bár most épp a járvány harmadik hullámának megjelenése köti le a döntéshozók figyelmét, szerinte fontos lenne mielőbb meghatározni a rövid távú lakáskiadás majdani működési feltételeit, az újranyitás előkészítése érdekében. A járvány kitörése előtt épp szigorításokra, a vendégfogadási napok maximalizálására,
az airbnb-zés erőteljes korlátozására készültek az önkormányzatok, de döntés erről azóta sem született,
van, ahol még a munkacsoport sem állt fel a témában.
A MAKE elnöke felhívta a figyelmet, hogy a világjárvány vélhetően túlhaladottá tette az airbnb-zés szigorításának és időbeli korlátozásának kérdését, sőt, a turizmus mielőbbi sikeres újraindítása érdekében most a szektor támogatására van szükség. Miután arra lehet számítani, hogy elsőként a fiatalok fognak útra kelni világszerte, vagyis azok, akik e szállástípusok klasszikus vendégkörét alkotják, felértékelődik az Airbnb-kínálat, és az újraindítás segítésére kellene fókuszálni. Mindezt azért is, mert
hatalmas a bizonytalanság, nem tudhatja senki, hogy milyen ütemben indul újra a nemzetközi turizmus.
Akik kitartottak, nem kevés terhet vállaltak, többségükben nulla bevétel mellett is fizetik az építményadót, a tételes átalányadót, viszont a turisztikai vállalkozások által igényelhető tízmillió forintos ingyenhitelre adószámos magánszemélyként nem jogosultak, noha azt adott esetben a lakáshitelek kiváltására szeretnék használni.
– A magánszálláshelyek az érintkezésmentes, biztonságos vendégfogadás miatt is felértékelődnek a piacon, éppen ezért szorgalmazzák a szövetségek, hogy az április elsejétől kötelező okmányolvasó helyett ígért ingyenes applikációval a házigazda felelősségére, de a vendégek maguk is elvégezhessék az okmányaik leolvastatását – mondta Schumicky Balázs.
Az egyesületi elnök szerint félreértésre adhatott okot az Airbnb legutóbbi közlése a szektor elmúlt időszakának bevételi lehetőségeiről, amely szerint az újonnan csatlakozott magyar házigazdák 200 millió forintos forgalmat könyvelhettek el a járvány kitörése óta. Ez még egy nagyon komoly mértékű növekedéssel, ezer új szálláshellyel számolva is 17-22 ezer forintos havi bevételnek felel meg, ami aligha tekinthető jó eredménynek. Ezért is
kérik a negyedmillió forintos okmányolvasó helyett az ingyenes, de érintkezésmentesen biztosítható applikáció elérhetővé tételét a lakáskiadók számára.
– Bár sem a szállodáknak, sem a panzióknak nem kellett bezárniuk, az üzleti, gazdasági vagy oktatási célból érkezőket fogadhatták, a budapesti airbnb-zők túlnyomó többsége bevétel nélkül maradt, és nagy részük még jó ideig vélhetően nem is tervezi a visszatérést.
Pedig épp ez a szálláspiac a legrugalmasabb, a leggyorsabban képes a változásokra reagálni, a majdani újranyitás indikátora lehet – szögezi le Schumicky Balázs.
A bizonytalanság enyhítése érdekében mielőbb tudni kellene, hogy milyen feltételekkel lesz labdarúgó-Eb, Sziget Fesztivál, és mi lesz a vakcinaigazolványok szerepe. Egyelőre félő, hogy ha meglódul a turizmus, és bekövetkezik a valószínűsített hirtelen felpattanás, elképesztő munkaerőhiány lesz az ágazatban. A turizmus magára találását a piac már beárazta, amit jól tükröz az Airbnb tőzsdére lépésének sikere.