2021.06.15. 15:08
Az újranyitás jegyében rendezik meg az idei Múzeumok éjszakáját
Fordulópont címmel, a pandémia utáni újranyitás jegyében rendezik meg az idei Múzeumok éjszakáját, amely június 26-án országszerte több mint 300 intézményben összesen 1600 programmal várja a közönséget.
Szombathely, 2019. június 22. Fényfestés a szombathelyi Savaria Múzeum homlokzatán a Múzeumok éjszakáján, 2019. június 22-én. MTI/Varga György
Forrás: Archív fotó: Varga György/MTI
Fotó: Varga György
Az elmúlt másfél év sajnos a pandémia jegyében telt, ezért idén a nyári napforduló nemcsak csillagászati jelentőséggel bír, hanem fordulópont, az újranyitás szimbóluma lesz – mondta el a 19. Múzeumok éjszakája keddi budapesti sajtótájékoztatóján Fülöp Péter művészeti, közművelődési és közgyűjteményi ügyekért felelős helyettes államtitkár.
Mint hangsúlyozta, a minden évben sok százezer embert vonzó Múzeumok éjszakája fontos szerepet kap abban, hogy
a kultúra ismét átélhető, mindennapi szellemi feltöltődés legyen.
Idén a kőbányai sörmúzeumtól az óbudai csillagvizsgálón át a vidéki múzeumokig háromszáz intézmény várja tárlatvezetésekkel, filmvetítésekkel, gyermekprogramokkal, színházi előadásokkal, kenyérsütéssel vagy hőlégballon-függesztéssel az érdeklődőket. A Múzeumok éjszakája arcai Für Anikó színművész, Liu Shaolin Sándor olimpiai bajnok gyorskorcsolyázó és Oláh Gergő énekes, zeneszerző lesznek.
Fülöp Péter kiemelte, hogy
az újranyitás nagyfokú felelősséget is jelent: minden látogatónak be kell tartania a járványügyi szabályokat.
L. Simon László múzeumi integrációért felelős miniszteri biztos hozzátette: a 2. világháború óta nem kapott olyan súlyos léket az európai és a magyar múzeumügy, mint a járvány idején, ezért különösen fontos, hogy a Múzeumok éjszakája ismét a múzeumokra irányítsa a figyelmet. A kormány évi 6 milliárd forintot fordít arra, hogy az előadóművészeti programokat népszerűsítse, ugyanerre pedig szükség van a múzeumok esetében is – emlékeztetett, hozzáfűzve: ez a következő időszak nagy feladata lesz.
L. Simon László beszámolója szerint elkészült a múzeumi integrációról és a Magyar Nemzeti Múzeum újrapozicionálásáról szóló jelentés, a következő feladat pedig az lesz, hogy a sokszor méltatlanul alacsony látogatottságú vidéki múzeumok is hatékony eszközöket kaphassanak népszerűségük növeléséhez.
Cselovszki Zoltán, az Iparművészeti Múzeum (IMM) főigazgatója az IMM által fenntartott Ráth György-villa programjairól ejtett szót. Mint közölte, a Városligeti fasorban álló villa a szecesszió bemutatását helyezi a középpontba. Az itt őrzött hatszáz szecessziós műtárgy mellett divatműhely, ruhapróba és divatsarok, városi séta, tárlatvezetések, kerti dj-set és zseblámpás séta is várja a látogatókat.
A szervezők közlése szerint a Múzeumok éjszakája programjai idén is közös karszalaggal látogathatók, melyek online és a résztvevő múzeumokban is megvásárolhatók.
Idén a budapesti karszalagok az eddiginél is kedvezményesebb áron érhetők el, azonban nem lesznek érvényesek a BKK járataira
a járványhelyzet következtében lerövidült szervezési idő miatt és nem indulnak múzeumi körjáratok sem.
A Múzeumok éjszakája részletes programja ITT böngészhető.
Borítókép: Fényfestés a szombathelyi Savaria Múzeum homlokzatán a 2019-es Múzeumok éjszakáján