2017.08.06. 16:33
Most érdemes metszeni a diófát
Augusztusban is vannak olyan kerti munkák, amelyek elvégzésével szebbé, életerősebbé tehetjük kertünket. Ilyenkor még pótolhatjuk a szükséges tápanyagokat is a gyümölcsfák esetében.
Folyamatosan érnek a gyümölcseink, azonban számolnunk kell azzal, hogy a betakarításig még felerősödhet a termésrothadás. A darazsak és a molyok mellett az esetleges viharok is megsérthetik a gyümölcs bőrszövetét és így utat nyithatnak a gombáknak, baktériumoknak, ami által az almatermésűeknél a varasodás, a csonthéjasoknál pedig a különböző levélbetegségek és a gyümölcsmonília is fertőzhet még. A monília jellegzetes körkörös penészgyepeit már hetek óta láthatjuk a fán lévő és a lehullott terméseken, ami sajnos az idén az őszibarackban, főként a későn érő fajtákban nagyon komoly terméshullást okoz.
Rovatunk állandó kertészeti tanácsadója, Nagy Szabolcs azt mondja, még mindig lehet és érdemes is védekezni rövid várakozási idejű szerekkel. Ez azért is fontos, hogy a következő évre ne tudjon a monília gomba áttelelni. A később érő szilváknál is fontos a gyümölcsrothadás ellen védekezni az előbb említett permetezéssel.
Almatermésű gyümölcsfáinknál (alma, körte, birs) figyeljünk oda a megfelelő kalciumpótlásra, amit augusztus elejétől kell permetlé – lombtrágya – formájában kijuttatni a levélzetre, gyümölcsre három alkalommal körülbelül két–három hetente a betakarításig. A megfelelő kalcium a téli tárolásra szánt gyümölcsöt ellenállóbbá teszi a barnafoltosság ellen. Tünete a gyümölcsön kívülről is látszik, és ha beleharapunk, belülről is jól látható puha, megbarnult foltok formájában. A kalcium a gyümölcsök minőségét és tárolását legjobban meghatározó tápelemei közé tartozik. A hosszú tárolási időre tervezett gyümölcseinknél, például télialma-, télikörte-fajtáknál kalciumhiány esetén számíthatunk húsbarnulásra, keserűfoltosságra és Jonathan-foltosságra.
Fontos még a foltosodásra hajlamos fákat a nagyon száraz kánikulai melegben rendszeresen öntözni, főleg az aktív növekedési időszakban.
A késői betakarítású almatermésűeknél még érdemes kártevők elleni védekezést is beiktatni, mivel ilyenkor jelenik meg a fákon az amerikai fehér szövőlepke hernyófészke is. A védekezéssel megakadályozhatjuk az enyhébb tél miatti áttelelésüket. Almában még az almamoly, aknázómoly, és a sodrómoly is okozhat károkat.
A diófát ebben a hónapban célszerű megmetszeni. A megfigyelések szerint a nedvedzés ilyenkor a leggyengébb. A nagyobb vágásokat, metszési lapokat feltétlenül fedjük be sebkezelő anyaggal. Gyümölcsfáink a viharkároktól, az esetleges bő terméstől és a termés betakarításától igencsak megcsonkultak és legyengültek mostanra. Szüret után a gondos gazda levágja a sérült ágakat, a sebeket sebkezelő anyaggal kezeli és elvégezheti az ilyenkor esedékes nyári metszést is.