2023.12.11. 17:25
Nagyot üt a gumibot, irtó kellemetlen a gázspray - olykor Hevesben is bevetik a rendőrök
A rendőrök feladatai annyira szerteágazóak, hogy jó tudnunk, mit tehetnek meg, és mit nem. A következőkben azt vizsgáljuk, hogy mikor, miért és hogyan használhatnak kényszerítő eszközöket. Most a rendőrbot és a vegyi eszközök alkalmazásának előírásait vizsgáljuk.
A rendőrbot tulajdonképpen egy tömör vulkanizált gumi, amelynek a teljes hossza 435, a markolatáé pedig 110 milliméter. A tömege 412 és 444 gramm között van (Illusztráció)
Forrás: Shutterstock
A bűntények megelőzése, nyomozó hatósági, szabálysértési, közlekedési és rendészeti jogkörök gyakorlása: a hazai jogszabályok hatalmazzák fel minderre a rendőröket.
Először az 1970-es évek második felében tapasztaltam meg személyesen, hogy mit is jelent, amikor a rendőrök gumibotot használnak demonstráció megfékezésére. Szegeden az egyetemi, főiskolai hallgatók, középiskolások tiltakoztak március 15-én, s a kivezényelt egyenruhások a felszólítások eredménytelensége után ezzel a kényszerítő eszközzel csépelték a fiatalokat. Válogatás nélkül ütötték az útjukba kerülő ifjakat, s még szolgálatban használt könnygázspray-vel is lefújtak többeket.
A másik ilyen élmény 1984 augusztusában Pusztavacson az elhíresült fesztiválon ért, ahol a renitenseknek gondolt lányokkal, fiúkkal szemben testi kényszert, továbbá gumibotot alkalmaztak, majd – eléggé elfuserált megoldásként – csöpögő vízágyúval próbálkoztak a hatóság emberei. Még szolgálati kutyákat is alkalmaztak. Az okosabbak menekültek a sátrak közé, a magukat bátraknak tartók szembeszálltak az egyenruhásokkal.
A legismertebb fenyítő, rendteremtő és elhárító eszköz a rendőrbot, amit a köznyelv csak gumibotként emleget. A hivatalos leírás szerint az anyaga tömör vulkanizált gumi. A teljes hossza 435, a markolatáé pedig 110 milliméter. A tömege 412 és 444 gramm között van. Ezt is bevetették 2007. június 24-én délután a rendőrök a Heves városában a vásártéren tartott búcsúban.
Az egyenruhások igazoltattak, ami nem tetszett a büfénél szórakozóknak. Sértegették a szolgálatban lévőket, megtagadták a személyazonosságuk igazolását. Egyre agresszívebbekké váltak, s a zsarukra támadtak. Egyikük a később született vádirat szerint az egyik zászlóst ellökte, s megpróbálta megütni, megrúgni. Ezt ő elhárította a támadó kezére mért rendőrbotütésekkel, s az illetőt földre kényszerítette, megbilincselte. Hasonló cselekedetek miatt kellett a hatósági embereknek gumibotot használniuk további két polgár ellen. Mind nagyobb tömeg gyűlt össze, végül riasztó lövést adott le szolgálati fegyveréből a bevetési alosztálytól a helyszínen lévő egyik rendőr.
A szórakozókkal szemben hivatalos személy elleni erőszak címén indult eljárás, ugyanakkor előbbiek is feljelentést tettek a hatósági személyek ellen az intézkedéseik okán. Ezt ugyan elsőre elutasította a nyomozó ügyészség, ám a pótmagánvádjukat a megyei bíróság befogadta.
A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (Rtv.) a 49. szakaszában rendelkezik, hogy mikor alkalmazhat a rendőr vegyi eszközt, elektromos sokkolót, rendőrbotot, kardlapot. Akkor, amikor azok használatával mások vagy a saját életét, testi épségét, illetőleg a vagyonbiztonságot közvetlenül veszélyeztető támadást hárít el, továbbá a jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenszegülést kell megtörnie.
A 49. paragrafus második bekezdése értelmében ugyanezek a feltételei a szolgálatban rendszeresített gumilövedék, illetve pirotechnikai eszköz, könnygázgránát, elfogóháló, ingerlőgáz, valamint a vízágyú bevetésének. Ezeket leginkább tömegoszlatásnál használják. Utóbbiról és a lőfegyverhasználatról későbbi cikkünkben lesz szó.
Fontos feleleveníteni, hogy melyek a rendőri kényszerítő eszköz alkalmazásának a követelményei. Erről az Rtv. 16. szakasza rendelkezik. Azt úgy kell a rendőrnek használnia, hogy azzal nem okozhat aránytalan sérelmet az intézkedés alá vontnak. Nem veheti igénybe, ha az ellenszegülés megtört, és a rendőri intézkedés eredményessége enélkül is biztosítható. A rendőrségnél csak olyan kényszerítő eszköz rendszeresíthető, amelynek szabályszerű használata a törvényes intézkedés céljának elérésére alkalmas, megfelel a vonatkozó élet-, egészség- és balesetvédelmi előírásoknak. A bűnüldöző nem alkalmazhat kínzást, kényszervallatást, kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmódot, az erre vonatkozó utasítást köteles megtagadni.
A 17. szakasz rendelkezése értelmében a rendőrség a feladata ellátása során a testi épséghez, a személyi szabadsághoz, a magánlakás, a magántitok és a levéltitok sérthetetlenségéhez, a személyes adatokhoz s a tulajdonhoz fűződő jogokat a törvényben foglaltak szerint korlátozhatja. A rendőri intézkedéskor a kényszerítő eszköz alkalmazása esetén lehetőleg kerülni kell a sérülés okozását, az emberi élet kioltását. Az intézkedés folytán megsérült személy részére – amint ez lehetséges – segítséget kell nyújtani, szükség esetén a rendőr gondoskodik arról, hogy a sérültet orvos elláthassa, kórházi elhelyezése esetén a hozzátartozó vagy más, a sérülttel kapcsolatban álló személy erről értesüljön.
„Gumibotjuk van, amivel aztán keménykedhetnek”
Kétrendbeli emberölés előkészülete, súlyos testi sértés és felfegyverkezve elkövetett garázdaság bűntette miatt emelt vádat a megyei főügyészség F. G. ellen 2021-ben. A vád szerint az Egerhez közeli településen lakó férfi – vallomása szerint – ellenszenvesnek tartotta a rendőröket, mert azoknak „gumibotjuk van, amivel keménykedhetnek”. Az volt a téveszméje, hogy két rendőr ártani akar neki, ezért megöli őket. Előző év március 5-én otthon egy 78 centis nyelű baltával felszállt az Egerbe tartó buszra. Délelőtt megjelent az Egri Rendőrkapitányság Klapka utcai kapujánál. Ott a favágó szerszámot fenyegetően betolta a portásfülke nyitott ablakán át az egyik őr irányába. A bent lévők igyekeztek közös erővel elvenni tőle, de a terhelt ellenállt. Végül a beavatkozó rendőrök és civilek közreműködésével földre vitték a támadót. A dulakodás közben az egyik biztonsági őr bokája eltört.