2024.07.26. 09:23
Felfüggesztett börtönt kapott emberölés kísérletéért a machetés támadó
A július közepétől tartó ítélkezési szünet idejére "beiktatott" tárgyalótermi visszatekintésünk részeként ezúttal egy olyan üggyel foglalkozunk, amelyben – bár emberölés bűntettének kísérlete volt a vád, amiért akár 15 év szabadságvesztés is kiszabható – felfüggesztett börtönbüntetést kapott az elkövető.
A lehető leghosszabb – öt év – próbaidőre ugyan, de felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta az Egri Törvényszék azt a nevelőapát, aki ellen emberölés bűntettének kísérlete miatt emelt vádat a Heves Vármegyei Főügyészség. A kiszabott két év szabadságvesztést a vádhatóság kevesellte, ezért súlyosításért fellebbezett a machetével támadó V. A. ügyében.
Hoszné dr. Nagy Tímea bíró, az Egri Törvényszék sajtószóvivője az április 8-án kihirdetett ítélettel kapcsolatban – akkor feltett kérdésünkre – közölte: "Az Egri Törvényszéken emberölés bűntettének kísérlete miatt folyamatban lévő büntető eljárásban a bíróság tárgyalást tartott, amelyen ítélet kihirdetésre került sor. A bíróság a vádlottat emberölés bűntettének kísérletében bűnösnek találta, ezért őt a törvényszék 2 év szabadságvesztésre ítélte. A törvényszék a szabadságvesztés végrehajtását 5 év próbaidőre felfüggesztette."
A sajtószóvivő tájékoztatásából az is kiderült, hogy a törvényszéki verdikt értelmében – amennyiben a szabadságvesztés végrehajtását elrendelnék – a büntetést börtön fokozatban kell végrehajtani, és ebben az esetben feltételes szabadságra nem bocsátható a vádlott. A törvényszék kötelezte a vádlottat a felmerült bűnügyi költség megfizetésére is.
A vádiratban és az ítéleti tényállásban megfogalmazottaknak van egy mondata, a nevelőapa támadáskor elhangzó felkiáltása – "Most megdöglesz!" –, ami nagyon erősen megalapozza az ölési szándék meglétét. A tényállás szerint egyébként a súlyos bűncselekményt egyfajta családi félreértés, majd perpatvar váltotta ki a két szomszéd között. A machétás támadó a szomszédságában lakó sértett nevelt lányával ápolt baráti viszonyt, aki azonban nem nézte jó szemmel ezt a kapcsolatot. Egy este kerekedett is egy indulatos szóváltás közöttük, ami úgy végződött, hogy a nevelőapa hangosan, szitkozódva odaszólt a saját kapujában álló férfinek, hogy a történtek miatt a gyámhatósággal el fogja „intéztetni”.
Ez a mondat és az elhangzás körülményei arra késztették V. A.-t, hogy indulatosan felkapjon egy 52 centiméteres pengehosszúságú bozótvágó kést, odalépjen a sértetthez, és fenyegetően felkiáltva az eszközzel megtámadja a férfit. A bántalmazás végül a szomszéd maradandó fogyatékosságát eredményezte. A sérülés gyógytartama nyolc napon túli azzal, hogy fennállt a reális lehetősége a sértett halála bekövetkezésének is – állapította meg a vádiratnak megfelelően az elsőfokú bíróság.
A tárgyaláson – a Tények tárgyalóteremből adott tudósítása szerint – egyébként V. A. bocsánatot kért a sértettől, aki ezt el is fogadta, illetve havi rendszerességgel fizeti majd a megítélt kártérítést, amiért cselekményével – a bozótvágó késével sebet ejtve – neki maradandó fogyatékosságot okozott.
Portálunk többször is írt már arról, hogy a büntetőperekben igen gyakran olyan esetekben kell ítéletet hoznia a bíróságnak, amelyekben a cselekmény kísérleti szakban marad. A magyar büntetőjog szerint a kiszabható büntetés tartama kísérlet esetében is ugyanannyi, mint ha az ténylegesen befejezett cselekmény lett volna. Így – elméletileg természetesen, hiszen a kialakult joggyakorlat alapján a kísérletért szab kisebb büntetést "osztogatnak" – akár életfogytig tartó szabadságvesztéssel is sújtható az a vádlott, aki minősített emberölést kísérel meg.
Ezt rögzíti a Btk. 160. paragrafusa
Aki a magyar Büntető törvénykönyvet felüti, azt láthatja, hogy a 160. paragrafus megfogalmazása szerint aki mást megöl, bűntett miatt öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Az emberölés bűntettének 11 minősített esete számolható a Btk-ban össze: előre kitervelten; nyereségvágyból; más aljas indokból, illetve célból; különös kegyetlenséggel; hivatalos személy ellen, hivatalos eljárása alatt, illetőleg emiatt; közfeladatot ellátó személy ellen, e feladatának teljesítése során, továbbá hivatalos vagy közfeladatot ellátó személy támogatására vagy védelmére kelt személy ellen; több emberen; sok ember életét veszélyeztetve; különös visszaesőként; tizennegyedik életévét be nem töltött személy ellen; védekezésre képtelen személy sérelmére; a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére követhető az el.