Elhivatottság

2024.08.18. 15:30

Kemény, megható pillanatokat is hozott a munka a korábbi veszélyhelyzet kezelési osztályvezetőnek

Bedák Zoltán nyugalmazott tűzoltó ezredes az állampolgárok védelméért dolgozott egész életében, a polgári védelem a nyugdíjas éveit is végig kísérte. Az ózdi születésű szakember mesélt az életútjáról, hivatásáról és elhivatottságról Nagy Csaba tűzoltó századosnak, a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivőjének.

Heol.hu

Tűzoltó ezredessé léptették elő Bedák Tóth Zoltánt 2020 márciusában. Az elismerést dr. Góra Zoltán Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója adta át, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság polgári védelmi nap alkalmából tartott ünnepségén

Forrás: Szőke Péter/BM-OKF

– A családi hagyományokat követve a miskolci kohóipari technikumban tanultam, azonban felsőfokú tanulmányaimat a katonai főiskolán végeztem – mesélte Nagy Csabának, a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivőjének Bedák Zoltán nyugalmazott tűzoltó ezredes. Felidézte, a négyéves, vegyvédelmi szakon elvégzett képzést követően Budapesten, a Kossuth-téren, 1974-ben avatták hadnaggyá.

Felderítették a veszélyek forrásait / Beküldött fotó

– Hazánk akkori legnagyobb vegyi bázisán, Kiskőrösön kezdtem meg a szolgálatot. Nyolc éven át végeztem ott a feladataimat, közben a magánéletben is történtek események. Megnősültem és megszületett gyermekünk, akit szintén Zoltánnak neveztünk el – folytatta a szakember. Zoltán a kilencedik évet magasabb beosztásban, vegyvédelmi főnökként Aszódon, az ellátó ezredben kezdte meg. Egészen 1989-ig volt állományban ott, amikor egy ajánlatot kapott. – Az akkori Megyei Polgári Védelmi Parancsnokságon vegyi szakembert kerestek, én pedig elfogadtam a beosztást, így Egerbe kerültem – mesélt Zoltán. Az új munkakörhöz további szakmai tanfolyamokat is el kellett végeznie. A szemlélet és a feladatok is kezdtek változni, a háborús feladatok háttérbe szorultak és előtérbe kerültek az úgynevezett békeidőszaki események: ipari üzemek baleseteinek kezelése, a veszélyes áruszállítás során előforduló káresetek megelőzése, illetve a természeti katasztrófák elhárításában való közreműködés. Számos vizsgálatban vett részt, melyek a lakosság védelmét szolgálták. Egyik kiemelkedő eseményként a mátraderecskei gázszivárgást említette - „Akkoriban szén-dioxid és radon gáz veszélyeztette a település lakóit. A forrást kerestük, az egész vizsgálat hónapokon át tartott. Nagy megtiszteltetésként éltem meg, hogy e tekintetben egy sokszor látogatott házaspár tiszteletbeli fiuknak fogadott. Számos alkalommal vizsgálódtunk náluk is, mindig szeretettel és finom sütivel vártak” – mesélte Zoltán, akit 1998-ban kinevezték az akkori Heves Megyei Polgári Védelmi Parancsnokság parancsnokhelyettesének. 

A polgári védelemnek szentelte életét / Beküldött fotó

– A legnagyobb feladatot 1999-ben és 2000-ben a Medárd napi esőzések adták. Az akkori megye területének nyolcvan százalékát érintették a védekezési feladatok, a vezetők sokszor a helyszínről koordinálták a feladatokat – emlékezett a szakember. 2000-ben újabb változások jöttek, a katasztrófavédelem feladatkörévé vált a polgári védelem. Az új szervezetnél Zoltán a polgári veszélyhelyzet kezelési osztály vezetője lett, egészen 2006-ig, nyugdíjba vonulásáig volt ebben a vezetői beosztásban. De a nyugdíjazás után sem ült a babérjain: csaknem fél év után felkérésre elvállalta a Heves Megyei Vízmű Zrt. polgári védelmi előadói beosztását.

A mohi atomerőműi látogatás
Fotó: Beküldött fotó

– Legfőbb feladatom az üzem polgári védelmi feladatokra kötelezett állományának oktatása volt. Teljesen új rendszert dolgoztam ki, átfogóbb képzésekkel még több információkat tartalmazó oktatásokra törekedtem – mondta Zoltán. A képzésekbe a saját, több évtizedes tapasztalatait is beépítette, illetve más társzervekkel, úgymint a mentőszolgálat, közösen elméleti, illetve gyakorlati képzéseket tartottak a dolgozóknak. A szakember nagy figyelmet fordított a dolgozók védőruháinak meglétére, továbbá a folyamatos fejlődésre minden téren. Az első polgári védelmi vezetői képzéseket az akkori Heves megyében tartották meg elsőként. Ezt követően a megye, illetve hazánk számos ipari üzemében más szakemberekkel közösen tartottak előadásokat, képzéseket. Többek között a paksi atomerőben is jártak, az oktatás mellett fontos volt az objektumok megismerése is. Kapcsolataival nemcsak hazánk, de szlovák rendszerelemhez is eljutottak, mint például Málineci víztározóhoz is, amely az ország legnagyobb tározója.

– Ezen látogatások alkalmával mi is fejlődtük, az ottani sajátosságokkal is megismerkedtünk. A mi feladatunk a látogatások során a hazai katasztrófavédelmi feladatok és kötelességek ismertetése volt – tette hozzá Zoltán. A szakember 1999-ben a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Szent Flórián emlékérmét vehette át, majd 2020-ban Magyarország belügyminisztere tűzoltó ezredessé léptette elő, melyet március 1-én a nemzetközi és magyar polgári védelem napja alkalmából megrendezett ünnepi rendezvényen vett át. 

– Hetven évesen megkérdeztem magamtól, hogy meddig bírom még ezt a tempót… Gondoltam, ideje átadni a stafétát és kinéztem utódjelöltemet, melyet Sasvári Szilárd úr, a vízmű vezérigazgatója is jóváhagyott, akinek személy szerint is nagyon sokat köszönhetek – mesélte Zoltán. A kérdésre, hogy ha egy mondattal kellene az életét és szakmai múltját megfogalmazni, azt felelte: „Az élethez időben meghozott jó döntések, de szerencse is szükséges!!! Ez a mondat többször elkisért az életem során….”

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában