2 órája
Drága lehet, ha a 39-es előhívót felvesszük
Nemzetközi hívásokkal próbálnak meg pénzt kicsalni az áldozatoktól. Legyünk körültekintőek.
Akár több ezer euróba is kerülhet, ha valaki felveszi az eredetileg Olaszország és a Vatikán előhívójával (+39) kezdődő hívást. A csalás lényege, hogy a hívást a csalók gyorsan megszakítják. Az áldozat telefonján nem fogadott hívásként jelenik meg az ismeretlen külföldi szám – írja a Világgazdaság.
A bűnözők célja az, hogy a kíváncsi vagy figyelmetlen emberek visszahívják ezeket a számokat, amelynek költségeit az áldozat állja, gyakran extrém mértékben.
Ha visszahívjuk a számot, a csalók általában trükköket alkalmaznak: például kicsengő hangot játszanak be, miközben a vonalat már fogadták, így minden másodperc drága percdíjak alapján kerül kiszámlázásra. Bizonyos esetekben a vonal megszakítása sem lehetséges az áldozat részéről. A nem fogadott hívások, illetve a beérkező SMS-ek önmagukban nem jelentenek anyagi kárt, ha nem kezdeményezünk visszahívást. Probléma kizárólag akkor merülhet fel, ha visszahívjuk a gyanús számot.
Soltész Bálint, a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője azt hangsúlyozta, hogy ha ismeretlen számot hívunk vissza, lehetőség szerint előtte netes kereséssel ellenőrizzük, mert ha nem vagyunk elég körültekintőek, könnyen pórul járhatunk.