2 órája
Az előre kitervelt gyilkosságot sportpisztollyal hajtották végre
Büntetőperek tekintetében "izgalmas" hete van vármegyénk bíróságainak. Az Egri Törvényszék például előkészítő ülést tart, melyben a vád T. Gy. és társai ellen előre kitervelten elkövetett emberölés bűntette. De lesz tárgyalás ezen a héten közfeladatot ellátó szemly elleni erőszak, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett testi sértés vádjával is.
Az első fokon eljáró Egri Törvényszék csütörtökön tart tárgyalást a minősített emberölés ügyében. A Heves Vármegyei Főügyészség három vádpontot tartalmazó vádiratának lényege: az I. és II. r. vádlottak építőipari kivitelezési munkák miatt kerültek üzleti kapcsolatba a sértettel. A legális építőipari tevékenység mellett T. Gy. és társa más módon – fiktív számlázással – is igyekeztek bevételt szerezni, melybe a sértettet is bevonták. A fiktív számlázási tevékenység akadozása a két terhelt és a sértett között egyre mélyülő konfliktushelyzetet eredményezett, mindezt tovább fokozta, hogy mind a vádlottaknak, mind a sértettnek egyéb tartozásaik, folyamatos anyagi nehézségeik is voltak.
A vádlottak ebből a helyzetből azt találták kiútnak, hogy elhatározták: megölik a sértettet, holttestét elrejtik, mindezzel azt a látszatot keltve, hogy a megölt üzlettársuk – a visszafizetendő összeggel – ismeretlen helyre távozott. A vádlottak a kitervelt gyilkosság helyszínére magukkal vitt lőfegyverrel, néhány méterről, több célzott lövést adtak le az áldozatra. A helyszínen életét vesztő ember holttestét a használatukban lévő személygépkocsi csomagtartójába tették, azzal, hogy a tetemet – adandó alkalommal – onnan eltüntetik. Erre azonban azért nem volt lehetőségük, mert a holtestet valakik(k) felfedezték.
A második vádpont az elkövetés eszközével van összefüggésben. A gyilkoláshoz használt sportpisztolyt és a töltényeket T. Gy. vásárolta a harmadrendűrendű vádlottól. Az ügylet létrejöttében a felek között a negyedrendű terhelt közvetített. A sportpisztoly és a töltények lőfegyvernek és lőszereknek minősülnek, tartásukra sem az I., sem a III., varendgy negyedrendű vádlottak hatósági engedéllyel nem rendelkeztek.
Vádolja a főügyészség a terhelteket azzal is, hogy annak érdekében, hogy a nyomozó hatóság az elrejtett lőfegyvert ne találja meg, T. Gy. letartóztatása idején rejtjelezett üzenetet tartalmazó levelet küldött a hatodrendű terheltnek. A titkos üzenettel az elsőrendű vádlott arra hívta fel őt, hogy a fegyvert az ötödrendű vádlott közreműködésével azonnal vigyék el a rejtekhelyéről. A titkos üzenetet a hatodrendű vádlott – aki tisztában volt azzal, hogy T. a lőfegyvert mire használta – dekódolta az V. rendű vádlott pedig a fegyvert saját lakhelyére szállította, ahol a hatóság később lefoglalta. Fegyvertartási engedéllyel az ötödrendű terhelt sem rendelkezett.
Ugyancsak az Egri Törvényszék tárgyal egy olyan ügyet, amelyben szintén emberölés a vád.
Az emberölés gondatlanságból történt elkövetés vétségi alakzata, s terheltje Cs. N., aki a sértettel baráti viszonyban volt. A tragikus kimenetelű napon ők ketten – egymás társaságában – egy presszóban italozással töltötték az időt. Idővel mindketten ittas állapotba kerültek, köztük szóváltás alakult ki, végül távoztak a presszóból.
A vádlott nem haza, hanem a sértett lakóházához ment, s az előtt várta a barátját. Annak megérkezésekor a sértett békülékenysége jeléül meg akarta ölelni a vádlottat, aki előbb eltolta, majd az újabb öleléssel próbálkozó sértettet – testi sérülés okozásának szándéka nélkül – eltaszította magától.
A lökés hatására az ittas állapotban lévő férfi hátratántorodott, és a fejét az ingatlana előtti kerítés betonalapzatába ütve hanyatt esett, melynek következtében eszméletvesztéssel járó, életveszélyes koponyasérülést szenvedett. Az esetet követően ugyan kórházba szállították, műtétet hajtottak végre rajta, azonban az elszenvedett sérülés következményeként életét vesztette.
Az Egri Járásbíróság előkészítő ülést tartott S. R. ügyében, aki ellen közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntette és más bűncselekmény a vád. Erről az előkészítő ülésről hamarosan beszámolunk portálunkon.
- A vádirat lényege: a terhelt agresszív viselkedése miatt rendőrjárőrt és mentőt hívtak rokonai. A kiérkező rendőrök az ittas állapotban lévő vádlottat közterületen igazoltatták, azonban a korábban bevett nyugtató és alkohol hatása miatt S. R. zavartan és agresszíven viselkedett. A kiérkező mentőápoló a vádlottat a mentőautóban a biztonsági övvel rögzítette, ám a terhelt ökölbe szorította a kezét és a sértett feje irányába ütött, azonban az ápoló a bal karját a feje elé emelte, ezért a vádlott két alkalommal a sértett alkarjára ütött.
- A vádirat rögzíti: a sértett, aki közfeladatot ellátó személynek minősül, a bántalmazás következtében elszenvedett sérülései 8 napon belül gyógyultak.
A Hevesi Járásbíróság is erőszakos bűncselekmény ügyében tart előkészítő ülést, csak ebben a vádlottak – G. D. és társa – ellen különös kegyetlenséggel elkövetett súlyos testi sértés bűntette a vád
A két vádlott – hasonlóan a gondatlan emberöléses ügyhöz – igencsak ittas volt. Ők minden előzmény nélkül, közterületen, rátámadtak a sértettre, akit úgy megütöttek, hogy elvesztette az eszméletét és a földre zuhant, ám a vádlottak tovább bántalmazták.
A földön fekvő eszméletlen sértettnek a fejére G. D. legalább egy alkalommal rátaposott, a fejét legalább két alkalommal, ököllel megütötte, illetve több alkalommal gyomron és bordán rúgta, mialatt a a társa legalább egyszer ököllel fejen ütötte, legalább kétszer rátaposott a felsőtestére, bordáira. A sértett a bántalmazás következtében elszenvedett sérülései 15 nap alatt gyógyultak.